A_Bach

Postapokaliptyczna rustykalna powieść sf.

W 1994 roku nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Bartek Biedrzycki | 2015-07-14

Nieco zapomniana książka, a całkiem niesłusznie. Świat w trzy wieki po militarnej zagładzie, nad Nestrem rozciągają się Ziemie spod znaku malwy, gdzie żyją słowomowni mistrzowie konnej jazdy i szabli. Życie spędzają w siodłach, a w tym gorącym okresie częściej wojują, niż uprawiają rolę, od zachodu zagrożeni przez Wielki Bołkan, od północy napadani przez Cesarstwo. Jedyna nadzieja w lackich książętach jak tych z Księstwa Sańsko-Wysołockiego.

W tych czasach i na tym skrawku ziemi dorasta troje dzieci, którzy w najazdach cesarstwa stracili wszystko. Jednym z nich jest Iwanko, zwany łysym, bo przebyta choroba pozbawiła go włosów. Młody dziesiętnik, wcześnie mianowany sotnikiem staje na czele grupy ponestrzańskich wojsk i zostaje wojennym bohaterem.

Doskonale napisana, z wielką maestrią skonstruowana i przygotowana postapokalipsa. Zwraca uwagę świetnie zaplanowane tło polityczne, językowe i społeczno-polityczne. Rzecz wielce, a niesłusznie zapomniana, która powinna jak najszybciej...

Danek | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Książka bardzo trudna w odbiorze. Styl autora jest ciężki, oporny, lecz podejrzewam, że jest to po części zamierzone. Sposobu narracji nie powstydziłby się sam mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen, dlatego można sobie wyobrazić, jak na dłuższą metę może taki tekst męczyć.

Ksiazka opowiada o losach ludzi żyjących kilka stuleci po globalnej katastrofie technologicznej (żadne bombki atomowe). Są to ludzie zorganizowani na wzór kozaków zaporoskich z ich obyczajami i kulturą, dlatego wpadła mi myśl, że być może jest to epopeja kozacka, choć zdaję sobie sprawę, że to chyba zbyt wyniosłe słowa.

W każdym razie książka jest dla mnie mało atrakcyjna z uwagi na ciężki język, polecam tylko fanom rustykalności w tekście, gdyż ja osobiście ledwo przebrnąłem przez całość głównie z powodu zawiłego stylu.

Mateusz | 2015-02-03

Miejscami ciężko się ją czyta przez język używany przez autora godny mistrza Yody, mimo wszystko warto dotrwać do końca :)

GreenShadow | 2017-09-11
Fidel-F2 | 2016-04-25