8320319900
Marla

Janina Zającówna jest autorką poczytnych powieści obyczajowych i psychologicznych. W swoim dorobku ma ich dwadzieścia sześć. Debiutowała w 1967 roku powieścią "Brama na drodze", która stała się bestsellerem. Wysoko ocenił ją Janusz Głowacki podkreślając, że „autentyzm relacji jest poważnym walorem tej książki, a także autentyzm języka, postaci i konfliktów”. Z pośród powieści dla dorosłych...

Z pośród powieści dla dorosłych ogromnym uznaniem cieszyły się wielokrotnie wznawiane takie tytuły jak: "Skończyło się lato", "Podróż poślubna", "Kobiety i mężczyźni", "Wesele mojej mamy", "Dom schadzek", "Zemsta jest rozkoszą bogów", "Czerwony płomień Sebastiana". Te dwa ostatnie tytuły przez długi czas utrzymywały się na listach bestsellerów. Trzy z jej powieści były czytane w odcinkach w pierwszym programie Polskiego Radia. Niektóre zostały sfilmowane. Np.: na podstawie powieści "Mój wielki dzień" powstał film "Kochankowie mojej mamy" z Krystyna Jandą w roli głównej. Autorka wraz z reżyserem Radosławem Piwowarskim otrzymała nagrodę główną za scenariusz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1986. Dużą poczytnością cieszą się jej książki dla młodzieży (również wielokrotnie wznawiane), m.in. Uczepiona wiatru, Kiedyś przyjedziesz, Bilet do raju, Klub białej perły, Oczekiwanie. Na podstawie powieści Heca z łysym powstał serial telewizyjny Tylko Kaśka, emitowany w wielu krajach Europy i w Australii.
Janina Zającówna jest również autorką scenariuszy filmowych, a także ponad dwustu opowiadań drukowanych w popularnym Tele Tygodniu i w innych czasopismach.
W swoim dorobku ma również sztuki teatralne: Dziś są moje zaręczyny, Gry miłosne, Z soboty na niedzielę. Ta ostatnia była prezentowana w Teatrze Małym w lutym 1999 roku.

źródło opisu: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1985.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

bona180 | 2016-09-04
adotykalna | 2016-03-25
| 2015-06-14
Beata | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu....
dzasti19 | 2013-08-29