Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
8320816084
biznes, finanse

W warunkach nieustannie zmieniającego się otoczenia, szczególnie prawnego, przedsiębiorstwa poszukują narzędzi i sposobów uzyskania wyższej efektywności ekonomicznej posiadanych zasobów majątkowych oraz kapitałów finansowych i ludzkich. Jak wynika z doświadczeń jednostek gospodarczych z powodzeniem zwiększających swą wartość rynkową i charakteryzujących się dynamicznym rozwojem, w osiągnięciu sukcesów ekonomicznych pomogły im instrumenty skutecznego zarządzania. Wśród tych instrumentów bardzo ważna jest analiza ekonomiczna. Odgrywa ona ważne role zarówno w planowaniu i kontroli, jak i w budowaniu określonego wizerunku przedsiębiorstwa, a więc wpływa na postrzeganie przedsiębiorstwa przez otoczenie. zamiarem autorów książki, pomyślanej jako podręcznik do studiowania analizy ekonomicznej, jest przedstawienie tej dyscypliny naukowej przez prezentację jej najważniejszych zagadnień, tj.: podstaw teoretyczno-metodycznych, oceny sprawozdania finansowego, kierunków analizy wskaźnikowej, oceny płynności przedsiębiorstwa, kształtowania struktury kapitału przedsiębiorstwa, analizy jego majątku, przychodów, kosztów i wyniku finansowego, analizy kapitału ludzkiego i oceny przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym. Rozważania teoretyczne zilustrowano licznymi przykładami liczbowymi i przykładem empirycznym prezentującym analizę ekonomiczną działalności wybranego przedsiębiorstwa w aspekcie zasad, wskaźników i metod.

Michał | 2015-03-28
Przeczytana: 04 maja 2015