Posiew Wichru

Wydawnictwo: Czytelnik
Vetrna Setba
trójkąt, przyjaźń, Czechy
Paulina Kubas

"Posiew wichru" jest jedną z wcześniejszych powieści wybitnego czeskiego pisarza Wacława Rzezacza. Utwór ten, współczesny powieści Remarque'a "Na zachodzie bez zmian", zbliżony jest także do niej klimatem i tematyką. Zarówno Rzezacz, jak i Remarque przedstawiają dramat pokolenia siedemnastolatków w okresie I wojny światowej. Bohater Rzezacza, wrażliwy i subtelny Piotr, choć nie unika losu swoich rówieśników i wraz z nimi przechodzi brutalną i cyniczną szkołę wojny, odradza się moralnie pod wpływem pierwszej młodzieńczej miłości.

źródło opisu: Czytelnik, 1961

źródło okładki: zdjęcie autorskie