Ruletka nawyków. Jak przechytrzyć swój mózg?

Seria: Pytajniki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
popularnonaukowa
joly_fh

Dlaczego mamy za dużo przyjaciół na Facebooku? Czy w sprzyjających okolicznościach każdy może stać się mordercą? Jak przestać gubić klucze, telefony i parasolki? Czemu tak trudno zatrzeć pierwsze wrażenie? Jakie jest ulubione badanie stosowane przez psychologów? Niezależnie od tego, czy przymierzasz się do zakupu nowego auta, czy decydujesz, na kogo zagłosujesz w wyborach, wydaje ci się, że...

Dlaczego mamy za dużo przyjaciół na Facebooku?
Czy w sprzyjających okolicznościach każdy może stać się mordercą?
Jak przestać gubić klucze, telefony i parasolki?
Czemu tak trudno zatrzeć pierwsze wrażenie?
Jakie jest ulubione badanie stosowane przez psychologów?

Niezależnie od tego, czy przymierzasz się do zakupu nowego auta, czy decydujesz, na kogo zagłosujesz w wyborach, wydaje ci się, że jesteś istotą rozumną, której każdy wybór jest efektem świadomego osądu. Ale prawda jest inna: wcale nie jesteś taki mądry. Rządzą tobą złe nawyki i okłamujesz się tak samo jak wszyscy inni.
Argumenty, które przywołujemy dla usprawiedliwienia naszych działań, często nie są prawdziwe. Zwodzimy samych siebie, by poradzić sobie z brutalną rzeczywistością. Jesteśmy sterowani przez podświadomość. Dorabiamy ideologię do z góry przyjętych założeń. Przypadkowym zdarzeniom przypisujemy niewłaściwe znaczenia. Formułując opinie, polegamy na emocjach.

David McRaney pokazuje, jak dzięki psychosztuczkom wyzwolić się ze złych nawyków oraz lepiej rozumieć siebie i innych. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce się dowiedzieć, dlaczego wciąż popełniamy głupstwa.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/818/

naparstnik | 2013-08-04

"You Are Not So Smart" - to oryginalny tytuł książki jak również nazwa bloga prowadzonego przez autora, którego jestem fanem już od ponad roku. Natrafiłem na niego przypadkiem i od tego zaczęła się moja przygoda z kognitywistyką i neurobiologią.

Jest to zbiór kilkudziesięciu krótkich, miejscami wyedytowanych wpisów jakie były zamieszczone na blogu Davida wraz z kilkoma nowymi, przygotowanymi specjalnie na potrzeby książki. Napisana lekko, z niesamowitym humorem (chociaż niektórym może przeszkadzać momentami ostry język) ale przede wszystkim, pomimo swojego blogowego pochodzenia, jest naprawdę świetnym kompendium na tematy okołopsychologiczne. Podejrzewam, że podobnie jak ja, wiele osób po przeczytaniu tej książki sięgnie po inne, poważniejsze pozycje (co nie znaczy, że ciekawsze!). Na uwagę zasługuje też bardzo dobry research i bogate przypisy, które stanowią punkt wyjściowy do samodzielnych poszukiwań.

Książkę przeczytałem co prawda w oryginale ponieważ wychodzę z założenia, iż...

Labirynt Human | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Zawsze podejrzewałam, że nic nie jest takie jak się nam wydaje. Ta książka w sposób zabawny acz przekonujący mnie w tym utwierdziła.

Mary | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Mam nieodparte wrażenie, że autor po prostu chciał udowodnić nam, iż jesteśmy debilami. Tymczasem w swojej książce opisuje zjawiska, które w większości są powszechnie znane i nie odkrywa niczego nowego. Książka niby jest napisana lekkim językiem i w prosty sposób, jednak czytanie idzie jak krew z nosa i już w połowie odliczałam regularnie ile stron zostało mi do końca, by mieć ją za sobą. Chyba już lepiej przeczytać podręcznik do psychologii, przynajmniej nie wpędzi nikogo w kompleksy.

AgaP | 2017-09-15
Krzysztof Rynkiewicz | 2017-07-03