Obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau)

Okładka książki Obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau) Jan Sehn
Okładka książki Obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau)
Jan Sehn Wydawnictwo: Wydawnictwo Prawnicze historia
historia
Wydawnictwo Prawnicze
1956-01-01
1956-01-01

Książka Jana Sehna dotycząca funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz jest dosyć wstrząsająca. Osobiście znam dosyć dobrze tą tematykę, bo mieszkam w sąsiedztwie Oświęcimia i kwestia obozu jest żywa w tutejszym obrębie kulturowym. Książka jest krótka, ale niesamowicie wymowna. Zostały w niej pokrótce przedstawione niemalże wszystkie kwestie dotyczące funkcjonowania obozu. Autor przeanalizował historię powstania obozu, warunki w nim panujące, sposoby uśmiercania więźniów, pseudomedyczne postawy "lekarzy" oraz próbę tuszowania całej zbrodniczej działalności. Jest to publikacja niewątpliwie naukowa - pisana dosyć specyficznym językiem. Sehn o ile jest to możliwe stroni od emocjonalnej i moralnej oceny twórców i załogi obozu, jednak podkreśla zbrodniczy charakter tej działalności. W książce przeplatają się wypowiedzi dyrektora Auschwitz R. Hosa i mnie osobiście najbardziej one poruszają, ponieważ wypowiada się on w sposób niesamowicie opanowany, świadczący bezdyskusyjnie o jego upadku moralnym. Sprawę zbrodniczej, morderczej działalności obozu traktuje tak jakby był dyrektorem przedsiębiorstwa. Jest beznamiętny, całkiem wyprany z jakichkolwiek emocji czy empatii. W publikacji znajdziemy również zdjęcia, które są dodatkowym plusem. Reasumując - powstało wiele publikacji na temat Auschwitz, ta książka moim zdaniem zalicza się do tych interesujących. Jej budowa jest dosyć prosta, styl pisania, choć naukowy jest jednak bardzo przystępny. Szczególnie polecałbym ją osobom, którym tematyka obozu w Oświęcimiu nie jest jakoś bardzo znana. Publikacja ta moim zdaniem jest doskonała na początek, ponieważ zawiera ona niemalże wszystkie podstawowe informacje o Auschwitz, a jest dosyć krótka i konkretna. Osobiście uważam, że każdy człowiek powinien mieć jakiekolwiek informacje na temat zbrodniczej działalności faszystowskich Niemiec w okresie II Wojny Światowej, bo jak wiemy ze znanej mądrości: "Naród, który nie pamięta swojej historii skazany jest na jej powtórzenie".

Napisano o tym tomy, ale to jest wyjątkowa sprawa. Doktor Jan Sehn (sam Niemiec z pochodzenia) prowadził śledztwo w procesach załogi KL Auschwitz (z Hossem na czele) i zamieścił tu podsumowanie wyników śledztwa. Pierwsza wersja z 1946 roku była pewnie tworem ściśle prawniczym, z naciskiem na ustalanie faktów i zbieranie dowodów. Kolejne wydania obrosły nieco w publicystykę i w politykę, ale i tak przekaz jest bardzo mocny. To zupełnie nie literatura. To jest zła historia.

• Literatura obozowa & II WŚ
  • Historia, historia, historia!
  • Historyczne
  • II wojna światowa
  • Przeczytane w 2016
  • 2. wojna światowa
  • Studencko

Dodaj cytat z książki Obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau)