Zabawy z niemowlakiem

poradniki
Jedność
2013-01-01
2013-01-01

Na pewno wrócę do tej książki w poszczególnych miesiącach rozwoju mojego dziecka. Ponieważ, jest podzielona na ćwiczenia wraz z dorastaniem dzieci. Fajną sprawą są wierszyki, piosenki ale raporty naukowe, które pomagają nam zrozumieć, po co to robimy? I dostajemy odpowiedź, chcemy być świadomymi rodzicami! Polecam.

Ostatnio znów zaczęłam Was zasypywać poradnikami związanymi z rozwojem niemowlęcia i małego dziecka. Ale akurat jestem na takim etapie, że ten temat bardzo mnie interesuje, więc chętnie dzielę się z Wami moją opinią o tego typu publikacjach :) W sumie nie jestem początkującą mamą i mam już pewne doświadczenie w wychowywaniu dziecka, ale uważam, że dobrych rad i wskazówek nigdy nie jest za wiele. Tak więc oto kolejna książka o maluszkach. Tym razem będziemy szukać pomysłów na zabawę z niemowlętami :)

Może zacznę od tego, że książka jest naprawdę spora. Nie tylko jej wymiary są duże, ale także ilość stron sprawia, że w pierwszej chwili zastanawiamy się, czy to możliwe, by z tak maleńkim dzieckiem było aż tyle możliwości do zabawy. Jednak gdy tylko zajrzymy do środka okazuje się, że tak właśnie jest. Już spis treści rozwiewa nasze wszelkie wątpliwości. Podzielony jest on na 4 działy: od chwili narodzin, powyżej 3 miesiąca, powyżej 6 miesiąca i powyżej dziewiątego miesiąca życia maleństwa. A w każdym z tych działów znajdziemy całe mnóstwo propozycji. Ale nie tylko. Niekiedy spotkamy tu także wskazówki dla rodziców jak radzić sobie z niektórymi problemami wychowawczymi niemowląt. Na końcu książki znajdziemy natomiast słowniczek, indeks, indeks umiejętności (czyli nic innego jak taki spis treści gdzie zabawy podzielone są ze względu na to czego maluszki mogą się przy nich nauczyć) oraz indeks zabaw (podział wszystkich pomysłów ze względu na specyfikę danej zabawy, np. zabawy dotykowe, gimnastyczne, na dworze itp.)

Aby ułatwić sobie lekturę tego poradnika warto zapoznać się z rozdziałem "Klucz do zabawy", w którym znajdziemy wiele ciekawych informacji dotyczących układu książki. Bo jak się okazuje, autorki tejże lektury wyszły na przeciw oczekiwaniom i wymaganiom młodych rodziców. A więc by nie spędzać nie potrzebnie mnóstwa czasu na studiowaniu instrukcji każdej z zabaw, tylko przeznaczyć go na zabawę z niemowlakiem wszystko co jest nam do niej potrzebne natychmiast rzuca się w oczy. Na przykład na żółtym tle zawsze znajdziemy teksty piosenek i przyśpiewek. Na zielonym przeczytamy informacje dotyczące ostatnich naukowych odkryć opisujących rozwój dzieci w pierwszym roku życia. A na niebieskim dowiemy się czego uczy dana zabawa. Książka obfituje również w różnego rodzaju odsyłacze dzięki którym szybciej odnajdziemy podobne zabawy (jest podana nazwa zabawy oraz strona, gdzie można ją odnaleźć),znaczek graficzny wskazujący w jakim wieku powinien być bobas, gdy chcemy w ten a nie inny sposób się pobawić itp. Oczywiście nie zabraknie tu również zwięzłej, ale łatwej do zrozumienia instrukcji zabawy oraz mnóstwa kolorowych zdjęć dzieci.

Muszę przyznać, że ten poradnik to skarbnica wiedzy na temat tego, jak ciekawie spędzić czas z maluchem już od dnia ich narodzin. Wiadomo, że każda mama instynktownie wie, że dzieci lubią kołysanie czy masaż delikatnego ciałka. Często też nucimy maluszkom kołysanki lub poruszamy się w takt muzyki. Ale na przykład ja osobiście nigdy nie wpadłam na to, by z takim maleństwem bawić się przy pomocy wstążeczek, kocyka czy balonika. A okazuje się, że to także wpływa na rozwój naszych niemowlaczków. A już na pewno nie zastanawiałam się jak dana czynność rozwija moje dziecko.

Studiując tę lekturę podziwiałam piękną szatę graficzną i z każdą stroną uczyłam się czegoś nowego. Krok po kroku dowiadywałam się jakie zabawy lubią dzieci w różnym wieku i jak bardzo ważne jest, by aktywnie spędzać z nimi czas. A ponieważ wszystkie wskazówki są napisane naprawdę bardzo prosto i krótko, na pewno w przyszłości bez najmniejszego problemu odnajdę te, które zainteresowały mnie najbardziej.Wystarczy jedno zerknięcie do spisu treści lub przekartkowanie odpowiedniego działu i po kłopocie. Już mamy to czego potrzebowaliśmy :)

Ja uwielbiam spędzać czas w domu z dziećmi. Czasem myślę, że minęłam się z powołaniem i zamiast iść na studia ekonomiczne powinnam wybrać pedagogikę. A gdy jeszcze w moje ręce trafiają takie wspaniałe książki, to tym bardziej mam ogromną ochotę wykorzystać te wszystkie porady w życiu codziennym. Na szczęście już niedługo będę miała ku temu okazję. Ale w innych okolicznościach chyba biegałabym po znajomych i sąsiadach tylko po to, by pokazać im jak cudownie można bawić się z takimi maluszkami. Tym bardziej że znajdziemy tu pomysły na:

– zabawy dotykowe
– zabawy ruchowe
– zabawy na dworze
– zabawy podczas zmieniania pieluchy
– zabawy poznawcze
– zabawy rozwijające zmysły
– zabawy w kąpieli
– zabawy w samochodzie

Jestem pewna, że nie jeden rodzic z przyjemnością wykorzysta zamieszczone propozycje. Wszystkie są bardzo fajne. Bez wyjątku!

• Dziecko
  • Parenting
  • Domowa biblioteka
  • Kupione w 2013
  • Jedność

Dodaj cytat z książki Zabawy z niemowlakiem