Rosja. Dziedzictwo caratu i władzy radzieckiej

Tłumaczenie: Janusz Stawiński
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Russia. The Tsarist and Soviet Legacy
Rosja
historia
Figunia33

Próba historycznej analizy dziejów Rosji mająca na celu rzucenie światła na teraźniejszość. Autor, brytyjski historyk, koncentruje się na pięciu tematach: jak nakazami cara, a potem partii komunistycznej można było zarządzać jedną szóstą powierzchni ziemi, w jaki sposób międzynarodowa pozycja Rosji oddziaływała na jej rozwój społeczno-polityczny, dlaczego właśnie w Rosji, najbardziej zacofanym z wielkich mocarstw, wybuchła najradykalniejsza socjalistyczna rewolucja, jak potężny był wpływ owego zacofania na polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne przemiany po rewolucji i na czym polegał proces, który doprowadził do tego, że w dobie sowieckiej państwo ingerowało w tak wiele aspektów życia obywateli.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2013

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2013

Zdecydowana | 2017-03-26

Bardzo dobra książka, będąca dość nowatorską próbą wytłumaczenia zmian świadomości społecznej na terenie Rosji oraz jej korzeni. Co prawda od ponad 250 lat nie mamy do czynienia w historii z żadnymi faktycznie spontanicznymi (niesterowanymi) ruchami i rewolucjami, ale ja cenię poszukiwaczy i oponentów, którzy widać, że myśleli zanim coś napisali.

Bardzo dobry język, jednakże miejscami powierzchowna. Zależy od epoki. Ale to jest naturalne, gdyż historycy specjalizują się również epokowo. Może tutaj leży przyczyna "przegadania" przez autora niektórych spraw.

Niemniej uważam, że warto przeczytać, wziąć pod uwagę, z pewnością dobra do przemyślenia.

olo | 2015-03-08
Przeczytana: 14 lutego 2015

Pierwsza część, dotycząca zamierzchłej historii Rosji, znakomita. Druga, szczególnie ta opisująca XX wiek, zbyt ciężka. Czułem się czasami jakbym czytam sprawozdania ze zjazdów partii. Niektóre strony nie do przejścia, może to kwestia słabego tłumaczenia? Ale do XIX wieku pasjonująca lektura.

Kura_Domowa | 2018-05-01
Czacza | 2018-04-01