Róże lilie tuberozy

Wydawnictwo: Glob
poezja
Marla

Modernistów (...) szczególnie wabiły "kwiaty grzechu, zepsucia i pokuszeń", odwiecznie powtarzane w poezji i zawsze chętnie przez odbiorców czytane opisy narodzin miłości, spotkania się kochanków i spełnienia miłosnego. Wiersze tego typu znaleźć można w prawie każdym młodopolskim tomiku poezji. Starannie dobrane kwiaty tworzą we florystycznych erotykach specyficzną atmosferę i tło dla miłosnych przeżyć, czasami są utożsamiane z namiętną kochanką, przede wszystkim jednak służą do opisów kobiecego ciała - najczęściej oczu, rąk, ust i piersi. Znamienne dla poezji młodopolskiej przełamywanie dotychczasowej normy intymności motywowało także opisy, które jeszcze dzisiaj niezupełnie zostały oswojone i zbanalizowane, a wówczas, tj. na przełomie wieków, były poetycką rewelacją.

źródło opisu: wstęp

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kajetan | 2016-05-11

"Wszystkie moje łzy i smutki
Pochłonęły niezabudki.
Z moich pragnień i tęsknoty
Powyrastał jaskier złoty.
Ilem szału znał przed laty,
Przeszło w pełnych róż szkarłaty.
W czyste lilie się zamienia
Zwątpień ból i przebaczenia.
Oto wstaje wiatr i zwieje
Marne troski i nadzieje.
I nad serca mego ciszą
Śpiewne już skowronki wiszą"
Konstanty Górski - Wiosenne ukojenie