10 lat piekła w Legii Cudzoziemskiej

Wydawnictwo: Bellona
joly_fh

"[...] pewnego dnia wtargnął do mnie sam autor. Przybył wprost z Gdyni; przedstawił mi się: Joseph Białoskórski, sierżant-dezerter Legii Cudzoziemskiej. Przydźwigał mi w kuferku cały swój pamiętnik. Była tego wielka kupa kartek - pisane szeroko, ołówkiem, bez poprawek, na odwrocie starych urzędowych druków, których mu widać jakiś woźny w przyjaźni użyczył - pisane kulasami, bez jednego znaku przestankowego. I mimo tych przeszkód technicznych wyznaję, że czytałem to bez przerwy kilka dni, niemal zły na siebie, ale nie mogąc się oderwać. Cóż za dokument! [...]
Ta wojna na pustyni! Zaledwie można uwierzyć, że to wszystko dzieje się dziś, że to nie jakieś fantastyczne opowiadanie ze zmierzchłej przeszłości. Białoskórski opisuje to wszystko z homerycką prostotą. Czasem żal mu było tych Arabów, "bo oni podobno walczą o wolność" - pisze Białoskórski - ale gdzie tu ulokować współczucie, kiedy wciąż trzeba bronić swojej głowy i brać odwet za swoich kolegów".
T. Boy-Żeleński

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2013

źródło okładki: www.wydawnictworytm.pl

PsyhoSpider | 2019-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

Mega książka, mimo tematyki bardzo lekka i napisana z humorem. Czytelnik przywiązuje się do bohatera i utożsamia się z jego osobą w pełni.

bafomet | 2019-07-26
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Petarda! Znakomicie napisane, wciągające do reszty wspomnienia. Czyta się niczym powieść, ale ani na moment nie wątpiłem w prawdziwość opisywanych przygód.

Polecam, lekka a zarazem pouczająca lektura. Dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą skąd wynikają różnice w poziomie życia "na zachodzie" i u nas:).

Viktor | 2017-05-07

UWAGA! Zgodnie z informacjami jakie otrzymałem wprost ze źródła (archiwum Legii) , wynika z nich jasno, że Białoskórski to mitoman. W Legii był zaledwie kilka miesięcy a nie 10 lat. Wyrzucano go trzykrotnie przez problemy zdrowotne, dwa razy w 1925 i raz w 1931. Szkoda bo wspomnienia są ciekawe. Powstaje pytanie czy to wymysły Białoskórskiego czy też wspomnienia skradzione/zasłyszane od innych legionistów.

Frana | 2016-04-30

Książka niesamowita, urzeka prostotą i wciąga całkowicie.

fal112 | 2015-12-18

Książka bardzo dobra. Serdecznie polecam

Frederik | 2015-05-13
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo dobra pozycja. Aż chce się czytać. Pamiętnik napisany przez prostego człowieka. Tym bardziej szczery.

książek: 1974

Nie wiem, czemu zdecydowałam się na tę książkę. Odpowiedź na to pytanie pozostanie nieznana już chyba zawsze. Ciągnie mnie coś do takich pozycji a tej po prostu nie mogłam się oprzeć. Legia Cudzoziemska jest tym, co bardzo mnie interesuje. Nie wnikajmy w moje zainteresowanie bo wyjdzie na to, że nie są takie, jakie dziewczyna mieć powinna. Szczególnie taka w wieku lat osiemnastu. Wracając do tej pozycji... Tutaj poznajemy wszystko od środka. Można uznać, że jest to swego rodzaju autobiografia.

Józef Białoskórski opowiada nam o dziesięciu latach, które spędził w Legii Cudzoziemskiej. Służba tam jest swego rodzaju piekłem na Ziemi. Opowiada nam o żołnierzach, z którymi stykał się na co dzień. Taka przyjaźń między żołnierzami, wzajemne oddanie to naprawdę piękne uczucia. Z czasem jednak charaktery żołnierzy zmieniają się. Coraz gorzej radzą sobie z oddaleniem od rodziny. Nie wszyscy wytrzymują tą wielką odpowiedzialność, która na nich spoczywa. Autor opowiada nam swoje przygody z...

Zbigv | 2014-01-16

Joseph Bialoskorski to postać prawdziwa. Postać niezwykła, choć niczym szczególnym nie wyróżniająca się spośród innych ludzi. Zwykły człowiek, cwaniak, patriota, tchórz kierujący się lękiem o własne życie, bohater walczący o Polskę, żołnierz i dezerter (bynajmniej nie z polskiej armii). Krótko mówiąc to ktoś taki sam, jak my. Jego poczynania i podejmowane wybory zazwyczaj były motywowane sytuacjami, w jakich się znajdował, a na które nie miał większego wpływu.
Z prostotą i szczerością opisuje on swoje niezwykłe losy, od momentu dostania się do niewoli niemieckiej w trakcie powstania śląskiego lub wielkopolskiego (z przykrością muszę przyznać się, że nie pamiętam tego, książki w swojej biblioteczce nie posiadam, a czytałem ją wiele late temu), poprzez ucieczkę z obozu jenieckiego, wstąpienie do Legii cudzoziemskiej i barwne przygody w różnych zakątkach przedwojennego imperium francuskiego, aż do ucieczki i powrotu do kraju.
Opowieść Białoskórskiego niesie ze sobą moc pozytywnej...

anetapzn | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O służbie w Legii Cudzoziemskiej, o swoistym piekle na ziemi, o dziesięciu latach wyciętych wręcz z życiorysu opowiada w niniejszej książce jej autor, Józef Białoskórski.
Jednak służba w tej formacji to nie tylko swoiste piekło na ziemi. To także przyjażnie, które częstokroć zawiązują się na całe życie. Niepisanym zwyczajem jest, iż żołnierze tej samej narodowości służą razem, wspierają się w trudnych momentach, pomagają sobie. Jednym słowem mogą na siebie zawsze liczyć. Taka przyjażń, wielka odpowiedzialność za drugiego człowieka, trudne warunki służby i codziennego życia sprawiają, że nie wszyscy to wytrzymują. Białoskórski w swojej opowieści doskonale ukazuje, jak i dlaczego zmieniają się charaktery żołnierzy, jak radzą sobie oni (lub nie radzą) z problemami, trudnymi momentami, oddaleniem od rodzin.
Wiele ciekawostek, o których wspomina autor, związanych jest z miejscami, w których służył. Były nimi: Afryka Północna, Indochiny, Bliski Wschód. Z każdym z tych miejsc ma związane...