Wstęp do ogólnej teorii względności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

źródło okładki: google

Carmel | 2014-11-30
Przeczytana: 2004 rok

Książka świetna dla studentów fizyki i astronomii.
Prezentuje podejście geometryczne do OTW.
Wymaga wiedzy z podstaw topologii, teorii tensorów.

Niestety w części dotyczacej zastosowań OTW w astrofizyce trochę zdezaktualizowana (HST zrobił swoje). Stąd warto sięgnąć (niestety tylko po angielsku) po kolejne wydanie z 2009 roku.
Jeżęli ktoś chciałby zacząć swoja przygodę z teorią względności Einsteina, to polecam wcześniej chociażby "Szczególna teoria względności" Szymachy i "Kosmologia współczesna" Sciamy.

Za to po przeczytaniu pracy Schutza - można sie łapać za biblię teorii względności - "Gravitation" Misner,Thorne,Wheeler.
A po bibli to juz tylko "General relativity" Walda i świat kwantowej grawitacji stoi otworem!

Na koniec chciałbym dodać, że warto pamiętać o drugim, chyba piękniejszym podejściu do OTW - algebraicznym. W tym przypadku w polskim pismiennictwie nic nie ma analogicznego (chyba, że zręby zmatematyzowane w "Teoria pola" Landau i w "Fizyka matematyczna...

Kaśka | 2017-04-14
Chaoticreader | 2016-11-23