Dziś, w dziewięćdziesiątą rocznicę

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Wydawnictwo: Od do
Adrian Tync

"Dziś, w dziewięćdziesiątą rocznicę" to ostatni, niedokończony projekt prozatorski Uwe Johnsona (1934-1984), jednego z największych i najoryginalniejszych pisarzy niemieckich XX wieku. Autor wraca tu do dziejów rodziny Cresspahlów, znanej także polskim czytelnikom z powieści "Domniemania w sprawie Jakuba". Tym razem Gesine Cresspahl próbuje opisać i zrozumieć życie swojego ojca, Heinricha, także jego decyzję powrotu z emigracji do faszystowskich Niemiec w 1933 roku. Indywidualny los splata się tu z wydarzeniami historycznymi i politycznymi XIX i XX wieku, oddanymi z wyjątkową wnikliwością i nie bez gorzkiej ironii.

źródło opisu: www.gandalf.com.pl

źródło okładki: www.gandalf.com.pl