Cisza

Wydawnictwo: a5
poezja
Adrian Tync

Cisza Bohdana Zadury to podróż przez niemalże dziesięciolecie. Nieliczne zapiski pod wierszami świadczą, iż cisza ta miała miejsce między 1982 a 1991 rokiem. Czas nakazywał wówczas milczenie, a gorące wiersze stygły w szufladzie. Czytane dziś – nie tracą zupełnie nic ze swego niegdysiejszego rozgorączkowania. Rym i rytm udzielają się ciału, przymuszają do szybkiego, ale ostrożnego, biegu przez tekst.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

Adrian Tync | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Tom "Cisza" zbiera utwory z około dziesięciu lat, tak przynajmniej można wnioskować po umieszczonych pod niektórymi wierszami datach. Znamienny dla Polski rok 1982 to data, która jest przypisana dla pierwszego wiersza w książce.
Niektóre utwory dotykają politycznej rzeczywistości Polski lat 80-tych, stanowią przez to wyjątkową kronikę nastrojów tamtego czasu. Słowo "niektóre" może nie jest tu na miejscu, gdyż największy wiersz, czy raczej poemat, tytułowa "Cisza" dotyczy tamtego czasu, zdominowanego przez dezorientację i strach. Ale ta poezja to nie jest wspinanie się na wyżyny patetyczności, przywoływanie narodowych świętości. Raczej udaje się tego dokonać poecie poprzez odwołanie się do różnych językowych potworków, dykcji reklam, nowomowy i wszelkiego literackiego szumu. Co znamienne, poeta zaznacza, że poezja "naprawdę jest wszędzie" (z wiersza "Gdzie jest poezja") i trudno mniemać, iż jest to powiedziane serio, skoro jako przykład tekstów, w których poezja się "objawia"...

prozapoetycka | 2018-01-13
Stepan_Astachow | 2017-05-22