Ścieżkami Starego Świata

Okładka książki Ścieżkami Starego Świata
Olgierd Budrewicz Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura podróżnicza
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
Tagi:
Europa Wielka Brytania Luksemburg Włochy Islandia Holandia Reportaż
Średnia ocen

                5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
950
950

Na półkach:

Książka umożliwia powrót do świata sprzed niemal 50 lat.
Autor, były członek AK (podobno) ma jednak głowę mocno przemoczoną radzieckim komunizmem tamtych czasów, co wówczas trudne było do uniknięcia.
Dla mnie ciekawe było w zetknięciu z tą książką kilka rzeczy:
1. Sam język, w którym widać. jak powoli wynurza się dzisiejsza koncepcja politycznej poprawności, widać jak radziecki sposób myślenia zaowocował w głowach dzisiejszych lewaków
2. Same wędrówki po poszczególnych krajach Europy, postrzeganie autora tychże oraz jego wizje futurologiczne, rzecz jasna w większości nie trafione.

Wydawałoby się pozornie, że z przewidywaniem przyszłości jest trochę jak z rysowaniem prostej: wybieramy punkt z przeszłości, bierzemy punkt z teraźniejszości i rysujemy prostą w przyszłość. Otóż to tak nie działa i właśnie zobaczenie tego na podstawie przeczytanej książki jest bardzo pouczające.
Autor zaczął od Wysp Brytyjskich, gdzie przewiduje zeuropeizowanie ich całkowicie, że będą jeździli po prawej stronie i posługiwali się jednostkami SI, a ich tradycje umrą. Że będą potęgą komputerową, że nie jest potrzebne budowanie potężniejszych komputerów, bo te wówczas już były zdaniem autora potężniejsze, niż trzeba. W dziedzinie rozwoju tej gałęzi trudniej się bardziej pomylić.
W Holandii autor skupił się na kwestii walki z morzem - to oczywiste - ale drugim zagadnieniem było omawianie sytuacji tamtejszego kościoła katolickiego. To, co autor nazywał poprawnopolitycznym językiem jakby wziętym z naszych czasów „nowoczesnością w myśleniu”, w rzeczy samej było agonią kościoła tam. A że widzimy podobne zjawiska dzisiaj tu - spodziewamy się podobnej agonii kościoła wszędzie na świecie. Szkoda tylko, że natura nie znosi próżni i w miejsce religii w miarę humanitarnej wdziera się barbarzyński, nieludzki islam.
Resentymenty niemieckie są szeroko omawiane przez autora podczas wędrówki po ówczesnym RFN, widać tam jednak zmianę pokoleniową.
Tak jak I wojna światowa złamała kręgosłup moralny Francji, tak II wojna światowa złamała kręgosłup moralny Niemiec. Poprawność polityczna jest wydzieliną z tych ropiejących ran moim zdaniem.
Autor opisywał także swoje refleksje z Francji, Włoch, Grecji.
Jest to książka warta przeczytania mimo wszystko, dla złapania dystansu do wszystkiego, co nas otacza i może otaczać w przyszłości.

Książka umożliwia powrót do świata sprzed niemal 50 lat.
Autor, były członek AK (podobno) ma jednak głowę mocno przemoczoną radzieckim komunizmem tamtych czasów, co wówczas trudne było do uniknięcia.
Dla mnie ciekawe było w zetknięciu z tą książką kilka rzeczy:
1. Sam język, w którym widać. jak powoli wynurza się dzisiejsza koncepcja politycznej poprawności, widać jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Absolutnie
    1
  • Mam w domu
    1
  • Podróże: literatura
    1
  • Valore mobiliare - podróżnicze
    1
  • Polityka i społeczeństwo
    1
  • 000 Nie chcę czytać, ale mam (miałam)
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ścieżkami Starego Świata


Podobne książki

Przeczytaj także