Ścieżkami Starego Świata

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
MichałKrk

Olgierd Budrewicz jest znanym pisarzem i publicystą, autorem wielu książek podróżniczych ze wszystkich niemal kontynentów świata. Przypomnijmy niektóre z nich: „Tokijskie ABC”, „Równoleżnik 0”, „Podróż do czterech rogów świata”, „Sygnały z trzech kontynentów”, „Romans Morza Karaibskiego”, „Pozłacana dżungla”, „Trzynaście wiz”. Najnowsza książka Olgierda Budrewicza to zbiór reportaży z podróży po dziewięciu krajach Europy zachodniej. Autor proponuje Czytelnikowi wspólną podróż do Wielkiej Brytanii, Holandii, Luksemburga, Francji, NRF, Szwecji, Islandii, Włoch, i Grecji. W reportażach swych porusza wiele aktualnych i charakterystycznych dla danego kraju problemów. „Niekiedy podejmowałem” – pisze autor we wstępie – „jeden tylko motyw dla zilustrowania sytuacji opisywanego kraju”. W przypadku NRF i Wielkiej Brytanii motywem przewodnim będą problemy polityczne – sprawa podpisania układów między NRF a ZSRR i Polską oraz przystąpienia Wielkiej Brytanii do Wspólnego Rynku. W przypadku Holandii będzie to walka z agresją morza, w Luksemburgu – wizyta w znanej radiostacji, we Włoszech – wyprawa na dwie południowe wyspy, Sardynię i Sycylię, w Islandii – na miejsce niedawnego kataklizmu.

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: Własne

veinylover | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Książka umożliwia powrót do świata sprzed niemal 50 lat.
Autor, były członek AK (podobno) ma jednak głowę mocno przemoczoną radzieckim komunizmem tamtych czasów, co wówczas trudne było do uniknięcia.
Dla mnie ciekawe było w zetknięciu z tą książką kilka rzeczy:
1. Sam język, w którym widać. jak powoli wynurza się dzisiejsza koncepcja politycznej poprawności, widać jak radziecki sposób myślenia zaowocował w głowach dzisiejszych lewaków
2. Same wędrówki po poszczególnych krajach Europy, postrzeganie autora tychże oraz jego wizje futurologiczne, rzecz jasna w większości nie trafione.

Wydawałoby się pozornie, że z przewidywaniem przyszłości jest trochę jak z rysowaniem prostej: wybieramy punkt z przeszłości, bierzemy punkt z teraźniejszości i rysujemy prostą w przyszłość. Otóż to tak nie działa i właśnie zobaczenie tego na podstawie przeczytanej książki jest bardzo pouczające.
Autor zaczął od Wysp Brytyjskich, gdzie przewiduje zeuropeizowanie ich całkowicie, że będą jeździli po prawej...

Paweł Feręszkiewicz | 2013-10-27
Muffliato | 2015-04-19