Opowieść Panny Młodej tom 1

Wydawnictwo: Studio JG
乙嫁物语
komiksy
Milina

Dwudziestoletnia Amir zostaje wydana za młodszego o 8 lat Karluka. Dziewczyna opuszcza swoje koczownicze plemię, by zamieszkać wraz z mężem i jego rodziną w odległym mieście na Jedwabnym Szlaku. Uzdolniona w łucznictwie i jeździectwie, otwarta i bezpośrednia Amir próbuje odnaleźć swoje miejsce w nowej społeczności. Gdy między nią a Karlukiem rozkwita głębsze uczucie, w mieście pojawia się starszy brat Amir, żądając unieważnienia małżeństwa. Między dwoma rodzinami wybucha spór.

źródło opisu: Studio JG, 2013

źródło okładki: http://studiojg.pl

Wkp | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

ZA MĄŻ WYDANA

Jakbyście się czuli, gdyby to nie miłość decydowała o Waszym ślubie, a nałożone odgórnie zasady? Społeczne konwenanse wiążące Was niezależnie od woli? W takiej właśnie sytuacji znaleźli się bohaterowie tej pięknej mangi, która zabiera nas w podróż nie tylko w przestrzeni, do odległej Azji, ale także i w czasie!

Wieku XIX. Amira Halgal ma dwadzieścia lat i ze względu na niemłody już jak na pannę wiek, wydana zostaje za pierwszego lepszego partnera, którym okazuje się dwunastoletni Karluk Eihon. Pogodna, nieco szalona dziewczyna z zasadami, wnosi powiew świeżości do rodu męża, fascynując swoją bezkompromisową osobą i talentem łowieckim, jakiego nikt w okolicy nie posiada. Małżeństwo także dobrze się rozwija, Amira i Karluk wbrew pozorom zdają się do siebie dobrze pasować, jednak los jak zwykle staje im na przeszkodzie. Gdy pojawi się nagląca potrzeba znalezienia nowej żony dla niejakiego Numajiego, ród postanawia odzyskać do tego celu nikogo innego, jak Amirę, bowiem...

Dodi | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Manga
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Jest to zdecydowanie najpiękniej narysowana manga jaką kiedykolwiek miałam w ręku, jednak fabuła była jak dla mnie odrobinę nudna... Brak w niej konkretnego tematu, który naprawdę by mnie porwał tak, że nie mogłabym się od niej oderwać. Jednak kolejne tomy z pewnością pojawią się na mojej półce, chociażby ze względu na przepiękną kreskę autorki i niebanalny wygląd zewnętrzny. Liczę na to, że akcja zaciekawi mnie nieco bardziej :)

książek: 1918
Lavenda | 2013-07-03
Przeczytana: 2013 rok

Nareszcie, jedna z najpiękniej narysowanych mang, wydana w Polsce! Kreska Kaoru Mori jest doskonała, precyzyjna - te detale, wzory! Przepiękny rysunek. Ale i sama historia, umiejscowiona nad Morzem Kaspijskim, wśród plemion, żyjących gdzieś na Jedwabnym Szlaku w XIX wieku, zapowiada się niebanalnie i interesująco.
Polskie wydanie deluxe, prezentuje się zachwycająco. Twarda oprawa, obwoluta, biały papier, szerokie marginesy i format, który oddaje detal rysunku. Polecam!

Aleksandra | 2014-05-10
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

„Opowieść Panny Młodej” to pozycja, która od czasu premiery zdobyła rzesze fanów. Jej całkowicie odmienna tematyka kusiła mnie od dawna. Pierwszy raz spotykam się z drastycznym odejściem od motywów spotykanych przeze mnie w mangach. Dzieło Mori Kaoru bowiem jest inne zarówno pod względem rysunków, jak i historii. Już samo jej wydanie – w twardej oprawie, a także zwiększonym formacie – podpowiadało mi, iż będzie to pozycja niezwykła. Nie trzeba było się długo zastanawiać.

Kaoru Mori jest japońską mangaką, pochodzącą z Tokio. Tworzy pod pseudonimem Fumio Agata. Autorka jest znana z tak popularnych serii, jak „Shirley” oraz – wydane w Polsce – „Emma” oraz „Opowieści Panny Młodej” (Otoyomegatari). Rozsławiła swoje nazwisko nie tylko przez pracę nad mangami, ale również swych autoportretów. Rzadko udziela wywiadów, czy też występuje publicznie.

„Opowieść Panny Młodej” opowiada losy dwudziestoletniej Amir, która wychodzi za mąż za Karluka – osiem lat młodszego od niej chłopaka. Z...

pierzyna | 2013-07-12

Byłam bardzo mile zaskoczona gdy dowiedziałam się, że właśnie ta manga trafi na rynek Polski.
Bo co tu dużo mówić, kreska dopracowana, historia ciekawa, a i nasze rodzime wydanie naprawdę porządnie wykonane.
Duży plus!

milla | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Manga

„Opowieść Panny Młodej” autorstwa Kaoru Mori to według mnie jedna z najlepiej wydanych mang w Polsce. Twarda oprawa, obwoluta, szycie, duży format, dzięki któremu czytelnik może w pełni podziwiać dokładne, bogate w niezwykłe detale rysunki autorki, dostarczają czytelnikowi niezapomnianych wrażeń estetycznych. Aż chce się trzymać ten komiks w rękach sycąc wzrok kolejnymi bajecznymi rysunkami mangaczki. Rysunki zachwycają, a i historyczna fabuła, w której zostaje przybliżone codzienne życie mieszkańców XIX wiecznej Azji Środkowej stanowi prawdziwą gratkę dla czytelnika.

Akcja pierwszego tomu „Opowieści Panny Młodej” koncentruje się na pokazaniu życia dwudziestoletniej Amiry i jej świeżo poślubionego dwunastoletniego męża Karluka. Współczesnemu czytelnikowi związek dwójki głównych bohaterów może wydać się kontrowersyjny i gorszący, ale bez obaw! Mangaczka nie wystawia nas na ekstremalne przeżycia, Kaoru Mori nie przekracza granic dobrego smaku. Związek dwójki głównych bohaterów...

książek: 1995
rumiko | 2013-09-17
Przeczytana: 16 września 2013

Wspaniała, barwna opowieść o plemionach żyjących w Azji - o ich wzajemnych relacjach, tradycjach i codziennym życiu, a także o zmianach w ich dotychczasowym życiu wymuszonym zmieniającymi się czasami. A wszystko pod pozorem opowiedzenia historii o aranżowanym małżeństwie. Dla jasności - Amira i Karluk są osią tej książki i za nic bym tego nie zmieniła. Ich wzajemna relacja jest pełna ciepła, wzajemnego szacunku i dojrzewającego uczucia, chociaż pan młody ma zaledwie 12 lat :).
Nic nie można też zarzucić formie, w której ta książka została wydana. Piszę: "książka", a nie "manga" czy "komiks", bo uważam, że właśnie na taki opis zasługuje. A tomik jest piękny: twarda okładka z kolorową lakierowaną oprawą, strony ze znakomitego jakościowo papieru, rysunek czysty, tusz się nie rozmazuje, jak to czasem bywa. Po prostu cudo, które z przyjemnością bierze się do ręki.
Jedyne, czego żałuję, to tego, że tak późno sięgnęłam po "Opowieść panny młodej".

Przepiękne ukazanie nie tak dawnego życia na Jedwabnym Szlaku. CUDOWNE rysunki (chyba każdego zachwyci dokładność ornamentów na dywanach i strojach) oraz historia zaaranżowanego małżeństwa dwunastoletniego Karluka oraz dwudziestoletniej Amiry, których od pierwszej chwili łączy najpierw nić porozumienia, potem sympatia, przyjaźń i w końcu miłość!
Dużo tu też postaci drugoplanowych, które jednak chwytają za sercę...
Zwłaszcza relację pomiędzy Smith'em z Anglii oraz piękną, młodą wdową Talas zasługują na uwagę.

Naprawdę polecam, gdyż mało osób sięga po tę pozycję i nie wiedzą, co tracą!

Wampanella | 2013-11-01
Przeczytana: 27 października 2013

Jest to moja pierwsza manga w twardej oprawie. Bardzo lubię twarde oprawy dzięki temu książka tak się nie niszczy, a także wygodniej się czyta. Tutaj nie wiedzieć czemu na początku nie było mi za wygodnie, ale pod koniec mangi przyzwyczaiłam się do tego specyficznego wydania.
Pierwszy tom opowiada o małżeństwie Karluka&Amiry. Na plus jest to, że Amira jest starsza od męża(zawsze jest na odwrót), ale też przez to będzie autorka miała cięższy orzech do zgryzienia. Ciekawe jak sobie z tym poradzi;). Większość osób w swojej opinii wychwala kreskę Mori. Owszem autorka bardzo szczegółowe rysuje stroje,a także tła. Widać, że nie rysuje na odwal się.Ja jako z nielicznych nie podnieca mnie kreska Mori, prędzej nazwałam jest styl rysowania taki nijaki. Próbowałam poszukać innego słówka,ale na razie nie znalazłam odpowiedniejszego. OPM spodoba się osobom lubiącym obyczajówki.

Shariana | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Mangę kupiłam już baardzo dawno temu i od tego czasu niecierpliwie czekała na swoją kolej. Przyznaję, że miałam ochotę dać jej swoje 5 min bez kolejki - czułam, że to coś dobrego.
I wyczułam ją nosem.

Przede wszystkim - ta manga jest po prostu piękna. Cudowne wydanie tylko dopełnia genialną kreskę. Która z kolei jest deserem do naprawdę ciekawej historii z mnóstwem historycznych smaczków...
Oczywiście, zdarzyły się potknięcia. Razić może marysuizm głównej bohaterki, zamierzony, ale jednak. Osobiście bardziej zraziło mnie autorskie posłowie i klasyczna postawa "TAK BARDZO CI DZIĘKUJĘ, że łaskawie kupiłeś ten tomik!". Geez, ten tytuł na to nie zasługuje.

Ech, i jak tu nie rzucić się na następne tomy?