Grzech pierworodny w nauczaniu Kościoła : głos psychologa, filozofa, teologa

Wydawnictwo: W drodze
Zur kirchlichen Erbsündenlehre : Stellungnahmen zu einer brennenden Frage
religia
Czytam

Książka prezentuje spojrzenie na temat grzechu pierworodnego z punktu widzenia psychologa - A. Gorresa, filozofa - Roberta Spaemanna oraz teologa, arcybiskupa Wiednia i twórcy Katechizmu Kościoła Katolickiego - Christopha Schonborna. Książka pokazuje, że wszelka wiedza o złu, wyobcowaniu, odczytywana bez światła dogmatu o grzechu pierworodnym, pozostaje w pewnej mierze ślepa. Przedstawianie...

Książka pokazuje, że wszelka wiedza o złu, wyobcowaniu, odczytywana bez światła dogmatu o grzechu pierworodnym, pozostaje w pewnej mierze ślepa. Przedstawianie zatem chrześcijańskiej nauki o grzechu pierworodnym, jest dla autorów posługą, biorącą w obronę wielkie zdobycze myślowe ery nowożytnej przed ich własnymi uproszczeniami. Tak obeznany z marksizmem filozof jak Leszek Kołakowski ostrzega od lat teologów, aby światła nauki o grzechu pierworodnym nie stawiali pod korcem. Powinni oni przezwyciężyć swój lęk przed uznaniem ich za nienowoczesnych i zaufać, że światło to, postawione na świeczniku, może świecić wielu ludziom.

źródło opisu: W Drodze

źródło okładki: Zdjęcie autorskie