YOUCAT. Modlitewnik młodych

2012-01-01
2012-01-01
Beata Kamińska
Modlitewniki katolicyzm

Modlitewnik dla młodych rozpoczyna się przygotowanym dwutygodniowym planem modlitwy porannej i wieczornej. Jedynym minusem tej książki jest to że ten plan jest tylko na dwa tygodnie. Dalej w modlitewniku znajdują się modlitwy różnych świętych na różne okazje. Osobiście podzieliłbym te modlitwy na bardzo piękne i rozpalające serce.

Nie. Indoktrynacji i pedofilskiemu KK mówię NIE!!

Nie. Indoktrynacji i pedofilskiemu KK mówię NIE!!

Jeśli myślisz, że nie zaliczasz się już do młodzieży (swoje już przecież przeżyłeś i swoje wiesz) i uważasz, że w Youcacie nic dla siebie nie znajdziesz to jesteś w ogromnym błędzie! Na początku muszę wyjaśnić pewną kwestię, gdyż nie wszyscy muszą się świetnie orientować w religijnych nowinkach wydawniczych. Youcat to skrócona wersja klasycznego katechizmu. Polecam go osobom oddalonym od Kościoła, wątpiącym i poszukującym. "Starzy wyjadacze" raczej nic ciekawego w nim nie znajdą. Dostępna jest także publikacja bliźniacza do niej, a mianowicie "Youcat. Modlitewnik". Nazwa i wygląd podobne (uwaga na pomyłki podczas zakupów!),ale na tym kończy się lista cech wspólnych.

Trzonem modlitewnika jest dwutygodniowy plan duchowy. Na każdy dzień znajdziemy kompletny zbiór modlitw porannych oraz wieczornych. Każdego dnia skupiamy się na innym aspekcie naszej wiary. Modlitwy te przede wszystkim mają nas zbliżyć do Boga. Daleko im od przesadnej formalizacji.

Część druga pozwala zaś na wyszukanie modlitwy odpowiedniej do naszego stanu duchowego w danym czasie. Podzielono je na 12 kategorii. Wśród nich m.in. "Modlić się z Matką Jezusa", "Wychwalać Ojca" i "Słuchać Syna".

Youcat jest oczywiście skierowany do młodzieży, ale nie myślcie, że są w nim modlitwy zaspokajające potrzeby duchowe jedynie nastolatków. Na kolejnych stronach znalazło się miejsce dla przeróżnych form chwalenia Boga. Mnóstwo klasycznych oraz sporo nowych. Wydaje mi się, że Youcat jest promowany jako młodzieżowy nie za sprawą ich doboru, ale formy wydania. Książkę uatrakcyjniono licznymi obrazkami, zdjęciami oraz ciekawymi cytatami. Została wydana na bardzo dobrej jakości papierze (co jest rzadkością wśród modlitewników) i zwyczajnie zachęca do częstego zaglądania. Przemawia więc do młodych bardziej formą niż treścią. Z treści może zaś korzystać każdy. Od lat 8 do 98.

Jeśli ktoś się mod­li, Pan Bóg w nim oddycha.

Tak twierdził ks. Jan Twardowski. Może warto posłuchać jednego z najwybitniejszych poetów polskich?

[Opinia pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

• Religia
  • Religijne