Rynek finansowy i jego mechanizmy. Podstawy teorii i praktyki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Kolejne wydanie uznanego podręcznika, w którym zaprezentowano wszystkie najważniejsze kwestie związane z inwestowaniem w papiery wartościowe rynku pieniężnego i kapitałowego.Autor uwzględnił zmiany w systemie prawnym funkcjonowania rynku finansowego w Polsce w związku z akcesją Polski do UE, między innymi: * prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi* ustawę o funkcjonowaniu funduszy inwestycyjnych * ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych * ustawę o pracowniczych programach emerytalnych. Aktualizacji uległy również treści dotyczące: * rynku lokat międzybankowych, bonów skarbowych, sekurytyzacji * rynku pierwotnego, rynku wtórnego (w tym funkcjonowania rynku pozagiełdowego) * regulaminu giełdy* funkcjonowania obligacji obligacji skarbowych i komunalnych w Polsce * rynku opcji w Polsce.

Książka nieprzyjemnie napisana, pełna błędów merytorycznych i propagująca keynesizm, ale niestety chyba nie ma lepszej pozycji na rynku w tej tematyce.

| 2012-09-22
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Najprawdopodobniej najważniejsza ksiazka z zakresu rynku finansowego. Autor dosyć solidnie prezentuje aparat matematyczny i sposoby wyceny istniejących instrumentów. Pozycja doczekała się wielu wydań, zaczynając chyba od 2004 roku (a w tym momencie są uaktualnienia z 2012 roku). W środku znajduje się precyzyjne uporządkowanie pojęć. Autor pomija aspekty prawne (rynku kapitałowego), np. do regulacji KSH odnosi się b. rzadko, ale ujęcie ekonomiczne jest perfekcyjne! Książkę przeczytałem, ale nadal do niej wracam, bo jest to solidna pozycja porządkująca ten zakres wiedzy. Dla każdego inwestora i finansisty - pozycja obowiązkowa. Dębski patrzy się na rynki naukowo. Nie jest to poradnik "jak zarabiać" i nie ma tam przedstawionych historii majątkowych, ale zostały zarysowane rzetelne mechanizmy jakie rządzą tym światem.

Leszek | 2016-05-25
hustka | 2016-03-19