Zranione światło

Wydawnictwo: Paganini
religia
Ursa

Książka jest antologią komentarzy do Ewangelii św. Jana autorstwa ojca Augustyna Pelanowskiego. Jakże często jesteśmy jak ten dworzanin, który zagadnięty przez Filipa, podczas czytania w drodze Pisma Świętego, czy rozumie co czyta? - odpowiedział: Jak mam rozumieć, skoro mi nikt nie wytłumaczył? Wsłuchujemy się z nabożnie w tekst Ewangelii podczas niedzielnej mszy świętej i równie ochoczo...

Jakże często jesteśmy jak ten dworzanin, który zagadnięty przez Filipa, podczas czytania w drodze Pisma Świętego, czy rozumie co czyta? - odpowiedział: Jak mam rozumieć, skoro mi nikt nie wytłumaczył? Wsłuchujemy się z nabożnie w tekst Ewangelii podczas niedzielnej mszy świętej i równie ochoczo wracamy do swojego świeckiego życia.

Ojciec Augustyn „rozpakowuje” dla nas prezent Słowa Bożego zamknięty w skrzyni Pisma Świętego.

źródło opisu: Wydawnictwo Paganini, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Paganini, 2013

| 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

„Światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga – miał na imię Jan. Przybył on, aby dać świadectwo: miał świadczyć o światłości, aby dzięki niemu wszyscy uwierzyli.” Słowa te możemy przeczytać w Prologu do przepięknej Ewangelii powstałej pod wpływem natchnienia Ducha Św. autorstwa św. Jana.

Ewangelia św. Jana stanowi bazę do rozważań A. Pelanowskiego, w których istotą jest człowiek i jego relacja z Bogiem. W krótkich rozdziałach nie brak jest odniesień do codzienności. W trakcie rozmyślań Autor stawia się w jednej linii z innymi zwyczajnymi ludźmi, co w moim odczuciu jest bardzo cenne, bo rodzi wspólnotę ludzkiej, czytaj! niedoskonałej egzystencji. Autor komentując wydarzenia ewangeliczne dzieli się szczerze swoimi bardzo osobistymi wspomnieniami, doświadczeniami i refleksami. Moje uznanie znalazły liczne porównania, jakie stosuje Autor. Najpiękniejszym i zarazem najtrudniejszym do rozważania jest to dotyczące perły, która...

Anetka | 2014-06-17

Z racji, że czasem przydałoby się przeczytać coś naprawdę wartościowego i ubogacającego ( nie twierdzę, że książki o innej tematyce niż religijna takie nie są ;-) ) to sięgnęłam po tą książkę. A konkretnie to zostałam na nią namówiona. :-)

Przyjaciel powiedział, że to jedna z jego ulubionych, więc postanowiłam zoabczyć, co tak fascynuje w tej niepozornej publikacji :)

” Zranione światło” to komentarz do Ewangelii św. Jana. Rozdziały odnoszą się do konkretnych wersetów, więc warto czytać to mając pod ręką Nowy Testament.

Nie jest to jedna z książek typu : wy wszyscy sploniecie w piekle” albo ” tylko ja jestem dobry, a wy wszyscy beznadziejni”, tylko otwiera oczy na pewne rzeczy. Nie mówi niczego nowego, nie ma tutaj rewolucji ani żadnej sensacji, ale jest pokazanie pewnych codziennych sytuacji w zupełnie innym świetle. I to sobie cenie najbardziej! Nie lubię wykładu, ale konkretny przykład. Nie chce tez pouczenia – no prosze, kto chce czytać w kołko i to samo, że wszystko robi...

Paulina | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Nie potrafię chyba przecenić wartość chleba, którym do tej pory nakarmił mnie o.Pelanowski. Ta książka to takie wspólne czytanie Ewangelii, która nieraz koi rany jak miód a nieraz powala na kolana prawdą o mnie strzeloną między oczy.

renka | 2014-07-08
Na półkach: Przeczytane, Religijne, 2014
Przeczytana: 08 lipca 2014

Polecam! Pelanowski jak zwykle bardzo wnikliwie analizuje Pismo Św! Każdy rozdział dotyczy innego fragmentu ewangelii wg. sw. Jana. Pomaga zrozumiec tą najtrudniejszą jak dla mnie ewangelię.

Mateusz | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Kapitalny komentarz,bardzo głęboki.Na pewno po przeczytaniu tej książki lepiej poznasz siebie.Myślę,że ta książka Cię zaniepokoi,zachęci do pracy nad sobą.W czasie czytania tej pozycji(wszystkich tego autora)czuję się jakbym rozmawiał z przyjacielem.

Jacoczest | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018