08/15 Cz. 2: Osobliwe przygody wojenne żołnierza Ascha

Okładka książki 08/15 Cz. 2: Osobliwe przygody wojenne żołnierza Ascha Hans Hellmut Kirst
Okładka książki 08/15 Cz. 2: Osobliwe przygody wojenne żołnierza Ascha
Hans Hellmut Kirst Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Cykl: 08/15 (tom 2) militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
08/15 (tom 2)
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1988-01-01
1988-01-01

Równie mądra, jak pierwsza część cyklu, ale trochę mniej zabawna... pewnie dlatego że traktuję o wojnie, a ta nigdy nie jest zabawna.

Wojna pokazana od zaplecza, ale padają strzały i giną ludzie.

Wojna pokazana od zaplecza, ale padają strzały i giną ludzie.

„A potem wydało się, że zatrzymał się cały świat. Jak gdyby przestały istnieć fronty, między którymi leżą zamarznięte trupy. Jakby nie było żołnierzy zawiniętych w brudne koce. I nie było miasteczka przyfrontowego, które nie zna spokoju, ale też nie wie dobrze, co to wojna. I nie było już na ziemi kobiety, na której można się wesprzeć. Czyżby świat stał się cmentarzem?”

Ciężka, mroźna zima na wschodnim froncie – to tutaj trafił ogniomistrz Herbert Asch z kapralem Vierbeinem i bombardierem Kowalskim. Chwilowo nie trwają żadne walki – Niemcy i Rosjanie bardzo dbają, by żadnym głupim ruchem nie naruszyć kruchego spokoju. Dowódcy: pułkownik Luschke (Bulwa) i porucznik Wedelmann znają dobrze swoich żołnierzy i starają się nie wykrwawiać ich niepotrzebnie. Większość już dawno straciła w wiarę w sens wojny, część nigdy w te mrzonki nie wierzyła, a najwytrwalsi wyznawcy narodowego socjalizmu starają się z całych sił nie widzieć szaleństwa wodza. W ten ustalony porządek jak bomba wpada kapitan Witterer – spragniony chwały i odznaczeń, który nic nie wie o tym, jak wygląda wojna i wydaje mu się, że to najwyższy zaszczyt zginąć dla Hitlera, pod warunkiem, że to nie on odda swoje życie.

Kirst w bardzo wnikliwy sposób pokazuje konflikt postaw między doświadczonymi oficerami a nieopierzonym entuzjastą zabijania. Opisuje również powolny rozkład Rzeszy i codzienne życie ludzi, którzy starają się w miarę normalnie funkcjonować w tym nienormalnym świecie. Takie ekstremalne warunki są najlepszym środowiskiem dla różnego rodzaju degeneratów. Myślicie, że na froncie wschodnim nie dało się robić przekrętów – poznajcie kaprala Soefta. Wszechwładny szef zaopatrzenia potrafi założyć nawet własny kołchoz tuż przy linii frontu – dba o swoich żołnierzy, ale jeszcze bardziej dba o własną kieszeń.

Myślałam, że front wschodni nie będzie odpowiednim miejscem dla kobiet. A jednak i tutaj pojawia się płeć piękna i sprawia, że panowie dostają małpiego rozumu. Bo przecież wojna wojną, ale popęd popędem.

„08/15 na wojnie” to melancholijna powieść. Kirst pokazuje równię pochyłą, po której za chwilę stoczą się Niemcy. Eksponuje bezsens prowadzonych działań wojennych i ciche bohaterstwo dowódców, dla których wojna stała się przede wszystkim próbą ocalenia żołnierzy przed bezsensowną śmiercią.

Lubię czytać Kirsta. Czuję ogromną sympatię dla jego bohaterów, pomimo faktu, że to Niemcy. Podziwiam sposób w jaki eksponuje zaślepienie, fanatyzm i głupotę wyznawców Hitlera. A najbardziej podoba mi się to, że pisarz umacnia moje przekonanie, że można być przyzwoitym człowiekiem niezależnie od okoliczności.

Smutniejsza i bardziej przygnębiająca niż pierwsza część. Przesłanie przeciw wojnie i przeciw idiotom wyciągnięte bardzo mocno na wierzch, chociaż miejscami przykryte grubą warstwą czarnego humoru. Podobała mi się bardziej niż poprzednia, co nie zdarza się każdego dnia.

Rzecz o tym jak naprawdę wygląda wojna, choć frontowa masakra jest tu akurat tylko i aż 'wisienką na torcie'. Rzecz o tym jak człowiek dąży do tego tylko by kochać i przeżyć za wszelką cenę, jak koszarowi kaci są w gruncie rzeczy najbardziej ludzcy, a nabrzmiałą dumę oficerów boleśnie weryfikuje stan zagrożenia. Kirst nie boi się mówić ustami swoich bohaterów, że Fuehrer to szaleniec i glista. Tym bardziej przeraża, że II WŚ toczyła się mimo wszystko, bo żołnierza obowiązuje wykonanie rozkazu, w imię zdegenerowanej ale jednak Wielkiej Rzeszy.

Żołnierskie życie w czasie wojny. Trochę czarnego humoru, śmierć na co dzień, już spowszedniała. Kolejny dowódca, chcący dorobić się odznaczenia lub awansu, choćby kosztem śmierci żołnierzy. Brud, smród i podłe żarcie lub głód. W Rzeszy zaś cynizm i upadek moralności.

Jedna z dobrych książek antywojennych. I nie bardzo (mi) przeszkadza, że kibicuje się Niemcom.

08/15 to niemiecki lekki karabin maszynowy-tak więc wojna, ale nie nasza, nie obronna. To wojna młodych Niemców, chłopców, ludzi . Spojrzeć na wojnę oczami wroga aby zrozumieć, bo tylko wówczas można wybaczyć.

• Literatura niemieckojęzyczna
  • Eee
  • Obyczajowe
  • Chcę przeczytać: Książki

Hans Hellmut Kirst 08/15 Cz. 2: Osobliwe przygody wojenne żołnierza Ascha Zobacz więcej