08/15 Cz. 2: Osobliwe przygody wojenne żołnierza Ascha

Wydawnictwo: Ministerstwo Obrony Narodowej
Bonnemort

onika | 2018-11-02
Przeczytana: wrzesień 2018

„A potem wydało się, że zatrzymał się cały świat. Jak gdyby przestały istnieć fronty, między którymi leżą zamarznięte trupy. Jakby nie było żołnierzy zawiniętych w brudne koce. I nie było miasteczka przyfrontowego, które nie zna spokoju, ale też nie wie dobrze, co to wojna. I nie było już na ziemi kobiety, na której można się wesprzeć. Czyżby świat stał się cmentarzem?”

Ciężka, mroźna zima na wschodnim froncie – to tutaj trafił ogniomistrz Herbert Asch z kapralem Vierbeinem i bombardierem Kowalskim. Chwilowo nie trwają żadne walki – Niemcy i Rosjanie bardzo dbają, by żadnym głupim ruchem nie naruszyć kruchego spokoju. Dowódcy: pułkownik Luschke (Bulwa) i porucznik Wedelmann znają dobrze swoich żołnierzy i starają się nie wykrwawiać ich niepotrzebnie. Większość już dawno straciła w wiarę w sens wojny, część nigdy w te mrzonki nie wierzyła, a najwytrwalsi wyznawcy narodowego socjalizmu starają się z całych sił nie widzieć szaleństwa wodza. W ten ustalony porządek jak bomba wpada...

| 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

W drugiej pod względem chronologii powstania części cyklu spotykamy bombardiera Ascha na linii frontu w ZSRR. Kończy się zima, przez której okres nie toczyły się większe działania wojenne, bohaterowie są uśpieni i zastygli. Kirst ukazuje wojnę w hibernacji, skupiając się nie na działaniach wojennych. lecz na ludzkich postawach. Szczególnie interesuje go problem świadomości otaczających żołnierzy spraw. Asch jest przedstawicielem sceptyków i alter ego pisarza, niedowiarków co do słuszności prowadzenia wojny i niezbyt przekonanych do Hitlera. Jest też odwiecznie pokpiwający z autorytetów Kowalski, człowiek o dziwnie brzmiącym nazwisku, jak na Wehrmacht. Jest karierowicz Schulz o zbyt wydumanym o sobie mniemaniu. Jest kombinatorski zaopatrzeniowiec. Jest zakochany w Rosjance oficer. Jest w końcu niedoświadczony dowódca, który pragnie powąchać prochu, ale nie radzi sobie ze swoją kompanią, popadając w konflikty z innymi dowódcami i ze swoimi podwładnymi. Kirst uchwycił moment zwrotny...

Domeru | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 listopada 2017

Smutniejsza i bardziej przygnębiająca niż pierwsza część. Przesłanie przeciw wojnie i przeciw idiotom wyciągnięte bardzo mocno na wierzch, chociaż miejscami przykryte grubą warstwą czarnego humoru. Podobała mi się bardziej niż poprzednia, co nie zdarza się każdego dnia.

dru | 2017-06-06

Rzecz o tym jak naprawdę wygląda wojna, choć frontowa masakra jest tu akurat tylko i aż 'wisienką na torcie'. Rzecz o tym jak człowiek dąży do tego tylko by kochać i przeżyć za wszelką cenę, jak koszarowi kaci są w gruncie rzeczy najbardziej ludzcy, a nabrzmiałą dumę oficerów boleśnie weryfikuje stan zagrożenia. Kirst nie boi się mówić ustami swoich bohaterów, że Fuehrer to szaleniec i glista. Tym bardziej przeraża, że II WŚ toczyła się mimo wszystko, bo żołnierza obowiązuje wykonanie rozkazu, w imię zdegenerowanej ale jednak Wielkiej Rzeszy.

Andrzej2020 | 2016-11-29
Przeczytana: 1987 rok

Żołnierskie życie w czasie wojny. Trochę czarnego humoru, śmierć na co dzień, już spowszedniała. Kolejny dowódca, chcący dorobić się odznaczenia lub awansu, choćby kosztem śmierci żołnierzy. Brud, smród i podłe żarcie lub głód. W Rzeszy zaś cynizm i upadek moralności.

Jedna z dobrych książek antywojennych. I nie bardzo (mi) przeszkadza, że kibicuje się Niemcom.

Wojsław | 2019-02-27
Przeczytana: 26 marca 2019