Mężczyzna i miłość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie

Jerzy Optymat, mieszkający w dawnej dzielnicy Oazy, Strudze, przemianowanej przez grupę Macieja Tromby na Ryczewo, opublikował dzieło swojego życia: traktat filozoficzny o szkodliwych skutkach ryczewizmu dla kultury Oazy, popadając w konflikt z otoczeniem. Dokładnie o godzinie dziewiętnastej 27 października 1955 roku odkrywa, że nie jest człowiekiem doskonałym, nosi w sobie zło - jak inni. Wstrząśnięty postanawia udać się na poszukiwania królestwa mądrości oraz archetypicznych postaci siebie samego. Wymaga to przezwyciężenia ryczewizmu i stworzenia Oazy totalnej. Ryczewo reaguje z właściwą dla każdej konserwatywnej tradycji agresywnością i nietolerancją.
Jerzy O. decyduje się na ryzyko ostateczne: opuszcza Lizę, ale zostawia również Marię, aby dojść do źródła. Liza, nie kochana żona Zbyszka, w tym czasie postanawia wejść do sypialni Mariana B., tajemniczego osobnika, wroga Jerzego i Zbyszka, dawniejszych przyjaciół. Maria, dziewczyna Jerzego, dokładnie w tym samym czasie dowiaduje się o swej ciąży. Postanawia urodzić Jerzemu syna. Zbyszek N. decyduje się na popełnienie samobójstwa.
Wszyscy czworo dokonali wyboru. Żaden z nich nie wie o postanowieniu drugiego.

źródło okładki: własne

Paulina Gackowska | 2013-06-29