The Lewis Man

Okładka książki The Lewis Man Peter May
Okładka książki The Lewis Man
Peter May Wydawnictwo: Quercus Cykl: Wyspa Lewis (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Wyspa Lewis (tom 2)
Quercus
2012-01-05
2012-01-05

"Po obcowaniu ze śmiercią zawsze następuje chwila wewnętrznej zadumy. Przypomnienie własnego kruchego istnienia."

To zdanie jawi mi się jako bardzo dobre podsumowanie tej książki. Brytyjski pisarz potrafił stworzyć taką atmosferę, że nawet jak się chwilowo nic strasznego nie dzieje, to na plecach wciąż czuć oczy i oddech strachu. Strachu, który nam przypomina właśnie o kruchości istnienia. Nawet ci nieświadomi tego strachu, jak starzec z demencją czy lekko upośledzony chłopiec nie są wolni od czyjejś nienawiści i czyhania na ich życie, od zemsty...

Bardzo mi się podobała ta książka, ta atmosfera i to jak pokazane jest to, że dzieci, zwłaszcza te niczyje, sieroty nie mają prawa decydować o niczym, zwłaszcza o sobie samych. Dodatkowy plus daję za wstawki o Tormondzie, o tym jak się zachowuje i co się dzieje w głowie człowieka z postępującą demencją. To też świadczy o kruchości człowieka jako organizmu, nikt nie wie, czy nie wstanie rano i nie okaże się, że nie rozpoznaje swojej twarzy w lustrze...

DObra kontynuacja wyspiarskiego kryminału. Klimaty skandynawskie, choć w Szkocji.

To nie jest kryminał, w którym napięcie bierze się z konieczności szybkiego schwytania mordercy. Tu zbrodnia wydarzyła się dawno a napięcie jest w odkrywaniu przeszłości ( jedna z nitek odwija się w umyśle pogrążającego się w demencję starego mężczyzny) Poznajemy też ciekawy wątek dotyczący sposobów zajmowania się sierotami we wcześniejszej szkockiej rzeczywistości. Książkę czyta się bardzo dobrze i czuć świetną robotę tłumacza. Polecam tym, którzy lubią zagadki w surowym klimacie wyspiarskim północy , małe społeczności i odkrywanie tego co miało być zapomniane.

Lepsza niż pierwsza część ale dalej daleko mu do kryminałów zapierających dech w piersi. Nie ma tutaj zagadek ani zawiłych historii, raczej wygrzebywanie starej prawdy i tajemnic na światło dzienne. Gdyby wszystkie opisy deszczowej pogody i niepotrzebne wspomnienia jednej z postaci wyciąć, książkę przeczytało by się w godzinę i może bardziej by trzymała w napięciu.

Na pewno sięgnę po inne książki tego autora. Ciekawie skrojona fabuła, stopniowo odkrywane tajemnice i nagłe zwroty akcji - to wszystko znajdziecie w tej jednej książce. Polecam😊

Początek był taki sobie, trochę za dużo wątków pobocznych, trochę za mało konsekwencji. Ale po przebrnięciu ok 30 % akcja się rozwinęła i dalej czytało się jednym tchem. A każda oczywistość okazywała się błędnym założeniem. Co chwila zaskoczenie i zwrot akcji. Zastanawiam się nad następną pozycją tego autora.

Bardzo ciekawa i klimatyczna opowieść. Z zaciekawieniem czyta się do samego końca. Polecam

W pewnym przyzwoitym filmie pada znamienne zdanie: "Wreszcie. Oto człowiek, którego warto zabić." I to jest książka (jak prawie każda tego Autora),którą zdecydowanie warto przeczytać. Klimat, ciekawe wątki, miejscowe zwyczaje. Dużo gwiazdek dać wypada.

Wciągająca i uzależniająca :)

Wciągająca i uzależniająca :)

Świadoma sztuczek i schematów jakimi posługuje się autor, dałam się ponieść tej opowieści - bo jest to opowieść dobrze napisana. Polecam.

• 2015
  • 2017