Zgłosuj na książki roku 2017

Awareness through movement
9788362842032
poradniki
Puella

Klasyczny przewodnik do tego, jak utrzymać zdrowe, aktywne ciało i umysł. Za sprawą metody Feldenkraisa tysiące ludzi wróciły do zdrowia i odkryły w sobie zwiększoną świadomość sensoryczną. Dzięki bestsellerowi, jakim stała się książka Świadomość poprzez ruch osoby w każdym wieku nauczyły się jak zintegrować rozwój fizyczny i umysłowy, i połączyć je w nową, ożywczą całość. Feldenkrais...

Klasyczny przewodnik do tego, jak utrzymać zdrowe, aktywne ciało i umysł.

Feldenkrais proponuje nowoczesny, praktyczny program osiągnięcia odwiecznego ideału, jakim jest zdrowy umysł w zdrowym ciele. Jego praktyczna metoda starannie unika wszelkiej mistycznej oprawy i nie zmusza adepta do opanowania jakichkolwiek zawiłych czy niezrozumiałych teorii.
Ćwiczenia poprawiające postawę, wzrok, rozwijające wyobraźnię i nie tylko, jednocześnie pomogą stworzyć lepsze nawyki cielesne i zakotwiczą człowieka w nowym obszarze świadomości, obrazu siebie i ludzkiego potencjału.

Ograniczenia zwykle narzucają się jednostce za sprawą trudności napotkanych w procesie rozwoju fizjologicznego czy społecznego. Kiedy człowiek wielokrotnie napotyka jakąś trudność, zwykle porzuca czynność, która jest dla niego trudna do opanowania, w której nie odniósł sukcesu, lub która jest w jakiś sposób nieprzyjemna. Wtedy ustanawia dla siebie regułę określającą na przykład: „Nie potrafię nauczyć się tańczyć” albo „Z natury nie jestem towarzyski”, czy też: „Nigdy nie pojmę matematyki”. Ograniczenia, które tym samym sobie ustanawia zatrzymają jego rozwój nie tylko w dziedzinach, które zdecydował się zarzucić,
ale też w innych obszarach. Mogą one wpłynąć na całą jego osobowość.

Metoda Feldenkraisa opiera się na - niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie - możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwe jest odkrycie i ciągły rozwój naszych możliwości.
W Metodzie Feldenkraisa ruch (który najłatwiej podlega świadomej kontroli) wykorzystywany jest jako środek do tego rozwoju. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju osobistego potencjału.

Skuteczność jakiegoś działania oceniamy przede wszystkim według tego, czy osiągnęło swój cel. Ten test jednak nie wystarczy. Działanie musi również doskonalić żyjące i rozwijające się ciało.

Świadomość poprzez ruch to jedna z pierwszych książkek z bogatej bibliografii Feldenkraisa publikowana w języku polskim.

źródło opisu: www.virgobooks.pl

źródło okładki: http://virgobooks.pl/

Ramon | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Książka w dużej mierze składa się z opisu ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia są proste, ja jednak nie wyobrażam sobie podejmowania ich kierując się samym opisem. Przydałby się nauczyciel. Ale mimo tego, we wstępnej części oraz tu i ówdzie później autor czyni tak cenne uwagi na temat ruchu i rozwijania świadomości poprzez ruch, że lekturę poleciłbym każdemu, kto zawodowo lub hobbystycznie uprawia jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne. Oraz każdemu człowiekowi, dla którego cenne jest własne zdrowie i jakość życia (bo przecież wszyscy jesteśmy w ruchu, choćby to było tylko wstawanie z krzesła lub chodzenie).

Książka niewielka, dość droga, a jej język nie jest łatwy, więc nie zaliczam tej lektury do najprzyjemniejszych, ale naprawdę obserwacje i porady autora wyprzedzając nawet nasze czasy, nie wspominając o latach siedemdziesiątych (napisanie książki) czy pięćdziesiątych (wynalezienie metody Feldenkraisa). Dodatkową zachętę do lektury mogą stanowić informacje na stronie...

Generalnie mało przyglądamy się własnemu ciału, a przecież ma nam służyć przez całe życie. W zasadzie połowa książki traktuje o mózgu, który zawiaduje ciałem. Druga część to ćwiczenia praktyczne, nieskomplikowane, ale wymagające uważności i nie jest to rodzaj ćwiczeń, które np. zbudują nam masę mięśniową jak seria porannych przysiadów. To raczej propozycje nad doskonaleniem ciała, po przez wykorzystanie jego funkcji, ale używanych poprawnie, tak by nie zużywać energii na byle wstanie z łóżka. Innymi słowy, mięśnie odpowiednio użyte, dają lepszy efekt.

Michał Maślanko | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Książka otwiera oczy, proponuje zupełnie inne podejście do ćwiczeń niż tylko liczenie serii i powtórzeń. Feldenkreis przytacza przykłady na to jak ważna w ćwiczeniach jest uważność a nawet stawia tezę, iż sama uważność i odczucie ruchu jest ważniejsze niż sam ruch. Jako dowód nie podaje setek przykładów, podaje za to propozycje ćwiczeń, dzięki którym sami możemy to sprawdzić.

Książka bardzo ciekawa. Dobre wprowadzenie do metody. Kilka ważnych i ciekawych myśli i 9 lekcji, które dają przedsmak tej potężnej metody. Jeśli wydaje Ci się, że masz świadomość własnego ciała to możesz się ciężko zdziwić:).
Oj dużo pracy przede mną:)

nocny_marek | 2016-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 września 2016

Zrozumieć relacje ciało-ruch-świadomość. Chciałoby się. Tylko jak skoro opisy ćwiczeń w tej książce są mało zrozumiałe :(

Davidoff | 2016-01-24
Przeczytana: styczeń 2016