Back Spin

Okładka książki Back Spin Harlan Coben
Okładka książki Back Spin
Harlan Coben Wydawnictwo: Orion Cykl: Myron Bolitar (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Myron Bolitar (tom 4)
Back Spin
Orion
2002-01-01
2002-01-01
mordersto zbrodnia detektyw

Książka na podobnym poziomie co inne z serii, czyli zakręcona końcówka, której nie sposób zgadnąć. Zagmatwane ale czyta się przyjemnie, szybko. Ot, taki kryminał na weekend, bez fajerwerków.

Syn znanego golfisty, Jacka Coldrena, zostaje porwany w trakcie mistrzostw USA, kiedy ten prowadzi ogromną przewagą punktów. Rodzina prosi o pomoc Myrona Bolitara, agenta sportowego, który razem z Winem pracował niegdyś dla FBI i ma doświadczenie w tego typu sprawach. Tym razem jednak Win z niewiadomych powodów odmawia udziału w śledztwie, a osamotniony Myron wplątuje się w kolejne kłopoty.

Czwarta już część serii o Myronie i Winie oczywiście nie zawodzi! Otrzymujemy pełną zwrotów akcji, trzymającą w napięciu opowieść o sekretach, które lepiej, by nimi pozostały, o przeszłości, która rozbrzmiewa coraz głośniejszym echem, o chęci zemsty, która zaburza zdolność racjonalnego myślenia, a także o miłości i strachu, których mieszanka może doprowadzić do tragedii.

Myron, prowadząc śledztwo, sprawia, że wiele tajemnic wychodzi na jaw, komplikując i tak już trudne śledztwo w sprawie porwania Chada. Mylą one tropy i zmuszają do myślenia nie tylko bohatera, ale i nas, a dodatkowo okazuje się, że sprawa w jakiś sposób dotyczy jego przyjaciela, Wina. Akcja pędzi na łeb na szyję, a w książce dzieje się tyle, że można odnieść wrażenie, iż im więcej wiemy, tym coraz mniej jesteśmy w stanie poskładać wszystkie fakty do kupy. Czy to dobrze? Zależy, co kto lubi. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości - dla mnie jest to cecha jak najbardziej na plus.

Podejrzewam, że dla niektórych może być zbyt chaotycznie i przytłaczająco i przyznaję, że pewna rzecz nie zagrała mi tu do końca, ale to jest szczegół, detal, który w żadnym wypadku nie wpływa na końcowy odbiór książki.

Powieść z pewnością spodoba się tym, którzy lubią thrillery, przy których trzeba troche pogłówkować, a emocje schodzą na dalszy plan, co nie znaczy, że ich tutaj nie ma.

Po zakończeniu lektury potrzebowałam chwili, żeby pomyśleć, czy rzeczywiście wszystko do siebie pasuje, ale ja uwielbiam takie książki i ta jest kolejną, którą będę polecać.

Kolejny raz nasz ulubiony agent sportowy zamienia się w detektywa, lecz tym razem musi radzić sobie bez swojego arystokratycznego przyjaciela Wina.

Miałem wrażenie, że całość trochę wolno się rozkręca, dopiero na końcu zrobiło się naprawdę ciekawie. Choć zakończenie nie było jakoś wyśmienite, ale nie było też słabe.

Dobrze było dowiedzieć się czegoś więcej o Winie i rodzinie Lockwoodów.

Dobrze było dowiedzieć się czegoś więcej o Winie i...

Książki Cobena potrafią być czasem nieco zawiłe, i ta do nich moim zdaniem należy. Mimo to dobrze się ją czyta, językiem jak zwykle jest bardzo przystępny, a Myron, choć tym razem sam, bez Wina, staje przed kolejną zagadką.

Książka odpowiednia na jesienne wieczory. Akcja bardzo długo się rozkręca, a zakończenie, mimo połączenia wszystkich wątków w sposób logiczny i ciekawy, nie powala. Podobał mi się jednak język jakim jest napisana, wplatane w odpowiednich momentach żarty, to takie "smaczki" tej pozycji. Uważam to za jej główny atut i chętnie sięgnę po inne książki autora.

Kolejny, bardzo dobry 4 tom kryminału mistrza gatunku Harlana Cobena z serii: W labiryncie kłamstw.

Nie mogłam się w „Błękitnej krwi” jakoś zaczytać, nie myślałam o powrocie do niej, kiedy odkładałam ją na stolik nocny i nie byłam przez większość czasu nawet szczególnie ciekawa, co kryje się za kluczowym dla tej historii porwaniem.

Raczej nie jest to kwestia tego, że nie jestem pasjonatką golfa, który odgrywa tu ważną rolę, bo przecież cała ta seria jest zbudowana wokół sportu i to nie zawsze takich dyscyplin, które lubię i jakoś mi to do tej pory nie przeszkadzało. Było raczej coś w zagadce, a może powinnam napisać, że czegoś nie było, co sprawiło, że śledziłam poczynania bohaterów z pewną obojętnością. Dopiero gdzieś pod koniec nieco się detektywistycznie rozbudziłam, ale wtedy było już nieco za późno, by jakoś mocniej przeżyć zakończenie. Pasowało do całej historii, zgrabnie łączyło wszystkie wątki, ale nie miałam wrażenia, że autor wymyślił coś zaskakującego.

Cieszyło mnie ponowne spotkanie z Myronem i Winem, ale czułam się trochę tak, jakby ich potencjał nie został tym razem wykorzystany. Tyle dobrze, że o drugim panu z tego duetu miałam okazję dowiedzieć się nieco więcej, a to traktuję jako spory plus, bo Lockwood zawsze jest tą tajemniczą i nieprzeniknioną postacią.

Najbardziej brakowało mi jednak w tym wszystkim tej swobody przewracania kolejnych kartek, tej lekkości zatapiania się w Cobenowej historii. I może nie był to jakiś totalnie dramatyczny spadek poziomu tej serii, ale dla mnie „Błękitna krew” okazała się znacząco mnie absorbująca niż poprzednie tomy.

Pełna opinia na K-czyta.pl: https://www.k-czyta.pl/2023/09/harlan-coben-bekitna-krew.html

Kolejna książka z serii, kolejna lepsza od poprzedniej. Bardzo mnie wciągnęła.

Kolejna książka z serii, kolejna lepsza od poprzedniej. Bardzo mnie wciągnęła.

Dobra pozycja choć nie z tych naj.... warto przeczytać.

Dobra pozycja choć nie z tych naj.... warto przeczytać.

Jack Coldren zawodowy golfista ponownie bierze udział w zawodach, w których kilkanaście lat temu przegrał, jak się okazuje przez błąd asystenta, który podał mu zły kij. Tym razem jest podobnie.. Ktoś nie chce aby Jack wygrał mistrzostwa i porywa jego syna. Niestety Myron musi rozwiązać tą zagadkę bez pomocy Wina, gdyż przyjaciel nie chce mu pomóc, poza tym jest spokrewniony z Coldrenami. Myron Bolitar ma okazję więc poznać także innych członków rodziny przyjaciela, a czytelnicy mają szansę dowiedzieć się trochę więcej o szalonym, ale jakże intrygującym Winie. Oczywiście Mayron nie do końca zostaje sam, sprawę pomaga mu rozwikłać przyjaciółka Esperanza.

Bolitar z zaskoczeniem odkrywa, że sprawa ma związek z niewyjaśnionym morderstwem sprzed 23 lat. Czy uda się uratować życie chłopca? Czy jego ojciec wygra turniej? Fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki i zaskakujące ZAKOŃCZENIE... To właśnie to co cenię w książkach Cobena!

Brakowało mi wątku z Jessicą kobietą Mayrona, ale może celowo w tej części jej nie ma.. Okaże się w kolejnej książce.

• Harlan Coben
  • Coben