Życie prywatne Stalina

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
8320715997
widiath

Postać mityczna Stalina, której cień przytłacza całą perspektywę XX wieku, przycmiła go jako człowieka. W książce tej autorka stara się opowiedzieć przebieg jego życia prywatnego, zgłębić zagadkę osobowości na podstawienie znanych dotąd dokumentów archiwalnych i spotkań z żyjącymi jeszcze potomkami rodziny oraz bliskimi mu ludźmi. Fakty historyczne przytacza tylko wówczas, gdy są potrzebne do zrozumienia jego drogi albo też gdy pozwalają obnażyć, skorygować lub przekształcić interpretacje uważane za definitywne.
Zagłębiając się w stosy radzieckich dokumentów udostępnionym zachodnim naukowcom, usiłowała zdystansować się od wiedzy zbyt scementowanej, by móc pochwycić rzeczy nowe, rozjaśnić strefy cienia, odróżnić pogłoski od rzeczywistości, rozwikłać pewne kontrowersje i wydobyć aspekty nieznane albo niedostatecznie znane.

źródło opisu: Lilly Marcou

źródło okładki: własne

widiath | 2014-07-31
Przeczytana: 15 czerwca 2010

UWAGA! Książka opisuje głównie perypetie Ziutka z życia osobistego, wątki polityczne owszem zdarzają się, jednak są drugo, trzecioplanowe i stosunkowo rzadkie. Ukazuje się w niej oblicze człowieka, który nie samą władzą żył i realizował się (z różnymi skutkami) na płaszczyźnie innej niż polityka.

hincol44 | 2016-03-12

Warto przeczytać. ale to dziwna książka. To właściwie życie Stalina widziane nie strony domowej, rodzinnej, nie politycznej. Dziwnie się to czyta, obiady, rozmowy, cierpienie na zesłaniu... Jakby inna osoba... A jednak pamiętamy za co odpowiadał i co robił..
Naprawdę warto

za1974 | 2016-03-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgając po tę książkę, nie do końca wiedziałam, co o niej sądzić - mało kto o niej słyszał, o autorce też niewiele informacji można było znaleźć. Na szczęście dowiedziałam się, że Lilly zajmowała się Stalinem i komunizmem od ok. 30 lat, i krótko mówiąc, naprawdę znała się na rzeczy. Sama przeprowadzała wywiady z ludźmi, którzy znali Stalina (lub jego rodzinę) osobiście, m. in. z jego wnukami - a takie relacje z zasady są bardzo cenne. Korzystała też m. in. z wspomnień Swietłany Alliłujewej i Mołotowa, dzięki czemu mogła nakreślić portret takiego Stalina, jakiego zapamiętali jego bliscy. Mam wrażenie, że pomogło jej w tym także to, że jest kobietą - oprócz przytaczania suchych faktów snuła też rozważania np. na temat tego, co w danej chwili mógł czuć Stalin i jak mogło się to wiązać z tym, co przeżył wcześniej. W innych biografiach Stalina, z którymi się zetknęłam (a wszystkie z nich napisali mężczyźni), autorzy robili to rzadziej, skupiając się raczej na suchych faktach...

kuman666 | 2014-01-19
Przeczytana: 2009 rok