Vercellae 101 p.n.e.

Wydawnictwo: Bellona
starożytność, Rzymianie, Teutini
historyczna
Bożena

Pod koniec II w. p.n.e. do granic Imperium Rzymskiego doszły dwa ogromne, wędrowne plemiona germańskie "pod bronią" - Cymbrowie i Teutoni. Zlekceważenie ich liczebności i możliwości bojowych spowodowało zagładę kilku armii konsularnych. Okazało się, że wystawiający liczne wojska Rzym stanął na krawędzi zagłady, gdyż nie ma już ani żołnierzy, ani dowódców. Tylko Alpy i brak rozeznania...

Okazało się, że wystawiający liczne wojska Rzym stanął na krawędzi zagłady, gdyż nie ma już ani żołnierzy, ani dowódców. Tylko Alpy i brak rozeznania geopolitycznego wodzów germańskich dały Rzymowi czas na otrząśniecie się. Sytuację uratował pochodzący z ekwitów Gajusz Mariusz, który dokonał przełomowej reformy - zaciągnął do piechoty ciężkozbrojnej ochotników z proletariatu, dając im broń na koszt państwa i płacąc żołd.

Tym samym doszło do utworzenia regularnej armii zawodowej. To ta właśnie armia w kilkudniowej bitwie pod Aque Sextiae rozbiła i zniszczyła w 102 r. p.n.e. siły Teutonów. Cymbrowie nie brali udziału w tych starciach, lecz we własnej wędrówce obeszli dookoła Alpy. Wczesną wiosną 101 r. n.e. wkroczyli na teren Italii od północnego wschodu. Rzymska armia konsularna starego wzoru uciekła na ich widok. Dla Rzymu pozostawała nadzieja tylko w dwóch czynnikach: że barbarzyńcy nie zdołają sforsować rzeki Pad i że Mariusz zdąży z odsieczą. Siły Rzymian i Cymbrów starły się ostatecznie latem 101 r. p.n.e. na Polach Raudyjskich pod Vercellae w północnej Italii, w jednej z największych bitew starożytności.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Karol Łabasiewicz | 2015-05-19
Przeczytana: 14 maja 2015

Bardzo dobra!!! Polecam nie tylko miłośnikom historii starożytnej. Czyta się ją jak opowieść.

Elevander | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Na samym początku należy zaznaczyć, że książka ta jest de facto drugim wydaniem wcześniejszej pracy P. Rochali: "Imperium u progu zagłady". Różnica polega tylko na materiale ilustracyjnym. Rozdział o armii rzymskiej jest właściwie identyczny jak w "Lesie Teutoburskim". To już zmusza czytelnika, by z pewnym dystansem podchodzić do tej książki. Sam temat został przedstawiony w sposób ciekawy z charakterystycznym dla tego Autora humorem i żywą narracją. To na pewno największy atut tej monografii. Czyta się całość przyjemnie i z pewnością jest to dobre przedstawienie wojny z Cymbrami i Teutonami. Autor korzysta z kilku źródeł, nieraz je porównuje i poddaje przynajmniej pobieżnej analizie. Cytatów źródłowych jest chyba troszkę za dużo, ale ich ilość nie przytłacza i nie sprawia wrażenia, że piszący chciał ująć sobie pracy cytując Plutarcha i jemu podobnych. Bibliografia jest chyba nieco zbyt szczupła, brak w niej kilku pozycji na tematy rzymsko-germańskie. Ogólnie rzecz biorąc jest to...

palooh | 2013-08-09

Solidna książka z solidnej serii. To co zwróciło moją uwagę to styl Pana Pawła Rochali. Jest on lekki, prawie jak by snuł jakąś opowieść przy ognisku. Dzięki temu bardzo łatwo i przyjemne czyta się o jednej z ważniejszych bitew w starożytności. Dodatkowo duża ilość cytatów z tekstów źródłowych ubarwia i tak już plastycznie przedstawiony opis konfliktu zbrojnego.

Ricardo | 2015-10-29
Przeczytana: 08 listopada 2015