rozwiń zwiń

Hannah Arendt Martin Heidegger

Okładka książki Hannah Arendt Martin Heidegger
Elżbieta Ettinger Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Hannah Arendt Martin Heidegger
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8370066526
Tłumacz:
Elżbieta Wolicka
Tagi:
listy Martin Heidegger miłość
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
136
72

Na półkach:

W jeden z zimowych wieczorów obejrzałam sztukę wyreżyserowaną przez Felixa Falka „Rzecz o banalności miłości”. Podzieliłam się swoimi wrażeniami ze znajomymi, a oni polecili mi ze swego przepasnego księgozbioru książkę Elżbiety Ettinger „ Hannah Arendt. Martin Heidegger” . Autorka urodzona w Warszawie, przeżyła okupację w Getcie. Po wojnie wyemigrowała do Stanów. Jej książka to analiza relacji jakie łączyły niemiecką filozofkę żydowskiego pochodzenia Hannah Arendt z jej mentorem, kochankiem, autorytetem, filozofem niemieckim Martinem Heideggerem.
Związek trwał z przerwami 50 lat od 1925 do śmierci Hannah w 1975. Heidegger zainicjował tę znajomość i przez lata konsekwentnie uzależnił Arendt od siebie. Dla 18-letniej studentki Heidegger był autorytetem niedoścignionym, półbogiem, który kierował jej wyborami. Ukrywany przed światem romans żonatego mężczyny zakończył pod koniec 1928 roku. To była jego decyzja, bo sobie tylko dawał prawo do decyzji przez cały okres ich znajomości. Arendt pisała do Heideggera „ Straciłabym prawo do życia , gdybym utraciła moją miłość do Ciebie.” Ettinger zauważa, że to co zadziwia w tej historii to fakt, że „ Tak niezależna i tak nieprzeciętna kobieta jak Hannah Arendt wciaż postrzegała mężczyzn, gdy chodzi o życie osobiste, w tradycyjnej, dominującej roli.”

Dwukrotnie wyszła za mąż, najpierw w 1929 za studenta Heideggera Guntera Sterna, potem za Heinricha Bluchera poetę i filozofa, a zarazem wielkiego wielbiciela myśli Heideggera. To drugie małżenstwo Ettinger przedstawia jako udany, dojrzały związek, w którym Arendt czuła się bezpiecznie. Jednocześnie dodaje o relacji z Heideggerem -„Arendt nigdy nie przestała wierzyć, że to ona jest kobietą jego życia.” Długo po wojnie nie dopuszczała do świadomości faktu, że Heidegger w latach 1933-45 był członkiem NSDAP. W 1950 roku Heidegger otrzymał zakaz nauczania i wtedy też ich związek przeżywa kolejną odsłonę o dziwo z inicjatywy Arendt. Ettinger z dużą precyzją śledzi tropy wzajemnego uzależnienia tych dwojga. Jej książka zaostrzyła mój apetyt na dalsze zgłębianie życia i filozofii tych niezwykłych myślicieli XX wieku.

Kończąc czytać książkę Ettinger dowiedziałam się, że w listopdzie 2012 miał premierę film „Hannah Arendt” w reżyserii Margarethe von Trotta ( wcześniej współpracowała ze Schlondorfem reżyserując „ Utracona cześć Katarzyny Blum”). Niesamowita historia nieustannie intryguje.

W jeden z zimowych wieczorów obejrzałam sztukę wyreżyserowaną przez Felixa Falka „Rzecz o banalności miłości”. Podzieliłam się swoimi wrażeniami ze znajomymi, a oni polecili mi ze swego przepasnego księgozbioru książkę Elżbiety Ettinger „ Hannah Arendt. Martin Heidegger” . Autorka urodzona w Warszawie, przeżyła okupację w Getcie. Po wojnie wyemigrowała do Stanów. Jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane w 2019
    1
  • BIOGRAFIE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hannah Arendt Martin Heidegger


Podobne książki

Przeczytaj także