Nad rzeką niepamięci

Wydawnictwo: Damidos
literatura piękna
Versatile

Adam, porządkując mieszkanie po śmierci ojca, znajduje dokumenty i listy, które odkrywają przed nim tajemnice rodzinne: niektóre wstydliwe i wstrząsające, niektóre wręcz zabawne, albo będące powodem do dumy. Opowieści o członkach rodzin Leńskich i Kozarynów tworzą barwny patchwork polskich losów na Kresach - od I wojny, przez rewolucję październikową, dwudziestolecie międzywojenne, radziecką i niemiecką okupację Lwowa, rzeź Polaków na Wołyniu, dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów, po lata powojenne. To pasjonujące, opowiedziane barnym językiem historie, bez patosu i afektacji, w które łatwo popaś przy trudnych tematach. Czyta się je z zapartym tchem, autorka umie zagrać na emocjach czytelnika, wzruszyć i wstrząsnąc do głębi.

źródło okładki: https://www.facebook.com/Damidos

Mollinka_90 | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Zasadniczo unikam współczesnej polskiej literatury, lecz jeśli książka nawiązuje do motywów historycznych lub wręcz powieścią historyczną jest, czynię wyjątek i zazwyczaj nie jestem rozczarowana. Tym razem również autorka kompletnie mi nieznana, stworzyła zgrabne połączenie powieści współczesnej z retrospekcjami w poszukiwaniu korzeni i prawdy o przeszłości, które okraszone zostało pięknym wydaniem z zachwycającą okładką w stylu retro. Niestety, powieść nie spełniła wszystkich moich oczekiwań.

Adam Leński właśnie stracił ojca. Ten moment, kiedy musi uporządkować jego rzeczy, staje się również pretekstem do uporządkowania własnego życia, swoistego podsumowania, bo i Adam młody już nie jest, a jego rodzina doświadczyła wielu odcieni wojennej zawieruchy. Podczas porządków, Adam znajduje listy, które ojciec wymieniał ze swoją siostrą Wiktorią oraz tajemniczą gwiazdą kina, z którą łączył go potajemny romans. Adam o wielu sprawach miał tylko blade pojęcie, z fragmentów układanki wyłania...

Paulina | 2016-01-16
Przeczytana: 2015 rok

Książka,którą czytałam z zapartym tchem.Mimo,że pełna tego co złe i przykre w życiu.Pokazuje biedę,niepewność jutra,lęk,strach,brutalność,zło.Warto ją przeczytać.

wiesia | 2015-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 maja 2015

Nie dołączę do chwalących książkę, mnie się nie podobała.Ładny tytuł, książka też ładnie wydana, twarda oprawa, na okładce zdjęcie z archiwum rodzinnego autorki. I właściwie tyle dobrego mogłabym o tej pozycji napisać.

Nie czytałam jej bowiem z „zapartym tchem”, jak obiecywała notatka na okładce, „nie wzruszyłam się i nie wstrząsnęła mną do głębi”. Nie uważam też, by była pasjonująca i opowiedziana barwnym językiem.

Joanna Lustyk spróbowała w oparciu o zasłyszane od rodziców i ich znajomych oraz przeczytane w książkach opowieści (mówi o tym w wywiadzie dla czasopisma „Temidum”), stworzyć własną historię dwóch rodzin, Leńskich i Kozarynów, wywodzących się z Kresów. Początki ich losów sięgają I wojny światowej i poprzez Rewolucję Październikową i II wojnę światową dochodzą do czasów współczesnych.

Autorka szczególny nacisk kładzie na tragiczne losy Polaków na Wołyniu.
Posługuje się prostym pomysłem. Otóż Adam Leński po śmierci ojca porządkuje jego mieszkanie. Chce wszystko...

Grażyna | 2015-01-17
Przeczytana: styczeń 2015

Losy Polaków na Kresach....jakże tragiczne. Czy tylko dlatego ,że były takie czasy (I,II wojna) wystarczy zrozumieć ,a może i usprawiedliwić rzezie na Wołyniu dokonane przez ukraińców? Autorka potrafi prostym ,ale barwnym językiem przedstawić losy rodzin Kozarynów i Leńskich.Niektóre z nich są wstrząsające,niektóre wstydliwe,ale wszystkie działają na nasze emocje.Jedno to cieszę się ,że żyję tu i teraz,ale....
Uważam ,że ludzie mimo "prawdy" o tym co było.....nie potrafią się tak lękać...przed "powtórką".....Czyżby Ci ,którzy mogliby mieć wpływ.....nie potrafili uczyć się...wyciągać wnioski....ufać tym ,którzy przestrzegają...?
"Człowiek człowiekowi.....to cały czas jest aktualne.

DOROTA | 2014-11-02
Przeczytana: październik 2014

Wypożyczając tę książkę z biblioteki nie sądziłam że będzie w niej aż tyle z historii naszego kraju.Czytając ją człowiek poznaje dzieje Polski,polakow żyjących w biedzie,niepewności jutra.

czytamcałyczas | 2014-06-16

Temat stosunków ukraińsko-polskich jest pełen burz i tragicznych wydarzeń.
Kiedyś nie można było o tym mówić,dziś gdy poprawność polityczna stała się nowym totalitaryzmem też takie tematy są może nie zakazane,ale źle widziane.
Książka opowiada o losach ludzi na Kresach,niemiecka okupacja,zbrodnie UPA.
Tu może dowiedzieć się,że kobiety były tak samo okrutne jak mężczyźni.
Książka jest napisana dość łatwym i przystępnym językiem.
Nie ma tu jakiś trudnych słów,ani też zagadnień trudnych do zrozumienia.
Owszem,nie jest też to banalna książka dla tych co lubią tylko książki lekkie i przyjemne.
Uważam,że pani Lustyk wykonała kawał dobrej pracy,a książkę powinni przeczytać wszyscy interesujący się tym problem.

IwonaKS | 2014-05-28

Książka brutalna w szczegółach. To o tym to o tamtym. Jakoś tak zbyt mało tej historii. Zakładałam że bardziej będzie zawiła i zaskakująca. Tak jakby za mało treści.

nikita181 | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Jeszcze jedna opowieść o losach kresowej rodziny. Nieco inaczej pisana, bez tej odrobiny tęsknoty, która ubarwia wspomnienia. Jak zawsze trudna, miejscami wstrząsająca historia Polaków ciskanych wiatrem historii to tu , to tam.Pokazuje, jak ważne są korzenie, wiedza o tym, kim jesteśmy.Ciekawe jest również to, że jest opowiedziana z perspektywy człowieka, którego wcześniej to nie interesowało- ani wojny, ani losy rodziny. Nie jest pisana na klęczkach i nie epatuje martyrologią. Myślę, że dzięki temu może lepiej trafić do młodych osób. Polecam serdecznie.

aniqa | 2014-02-01
Przeczytana: 21 lutego 2014

Nad rzeką niepamięci to książka dla tych, którzy lubią historę

lipka02 | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie,że cieszę się z tego co mam. Żyję w wolnym kraju,nie jestem biedna.Nie muszę prać na tarce,topić słoniny by zjeść kromkę ze smalcem.Nie muszę produkować mydła. Mam własny dom i na co dzień budzę się obok kochających osób.Nie muszę oglądać się za siebie i spać całą noc w ubraniu z nadzieją,że żadna uzbrojona banda nie wpadnie do mojego domu i nie rozstrzela mnie z mężem na oczach dziecka.

Moja ocena powieści 10/10 pkt