Przygody Hucka

Okładka książki Przygody Hucka Mark Twain
Okładka książki Przygody Hucka
Mark Twain Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Przygody Tomka Sawyera (tom 2) Ekranizacje: Przygody Hucka (1960) Seria: Klasyka Młodych literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody Tomka Sawyera (tom 2)
Klasyka Młodych
Krystyna Tarnowska
Ekranizacje:
Przygody Hucka (1960)
Inne

Gdybym miała takiego kolegę jak Huck, miałabym znacznie ciekawsze dzieciństwo. Bohater wzbudza sympatię od pierwszych stron. Jego charakter szlifuje przede wszystkim bezwzględna, bezlitosna szkoła życia, ale zamiast poczucia niesprawiedliwości tkwią w nim dobre intencje, nadzwyczajna pomysłowość, autentyczna szczerość, zaradność zjednana z odwagą, promieniująca na innych energia. Choć o przygodach chłopca przeczytałam jako osoba dorosła, byłam równie nimi zaciekawiona jak fabułami dedykowanymi pełnoletnim.
Mark Twain to pisarz, po którego powieści będę sięgać częściej, by zapoznać się głębiej z jego przekazem i światopoglądem.

Słabe, w porównaniu do Tomka Sawyera ta książka jest kilka klas niżej. Historie wyciągnięte z czapy, naciągane. Jedynie wątki które pokazują skalę rasizmu można uznać dziś za wartościowe

Mark Twain – Przygody Hucka (1884) (9.3)

Mark Twain – Przygody Hucka (1884) (9.3)

Książka trochę lepsza od "Przygód Tomka Sawyera". Huck jest bohaterem z którym można się utożsamiać (nie to co Tomek który denerwował mnie tak samo jak Holden z "Buszującego w zbożu"). Huck jak każdy ma swoje problemy i demony. Jest trochę śmiesznie, trochę smutno. 75% książki na 7, ale końcówka na 4 stąd moja ocena.

Książka o przygodach Hucka jest bezpośrednią kontynuacją opowieści o Tomku, z tą różnicą, że Sawyer udaje się na dalszy plan. To Finn zostaje głównym bohaterem, to jemu Twain poświęca całość swojej opowieści.

Życie chłopaka było dotychczas jednym wielkim nieszczęściem. Jego ojciec jest pijaczyną, na nasze warunki wręcz menelem. Pierwszy do rozróby, sięgnięcia po alkohol. Przemoc nie jest jemu obca o czym Huck dowiedział się wielokrotnie. Styl życia doprowadził do tego, że był wiecznie nieobecny, w pewnym momencie uznany za martwego. Do świata żywych przywróciła go wieść o majątku w którego posiadanie wszedł Huckleberry. Jego powrót był równoznaczny z przywołaniem demonów przeszłości. Huck nie chciał być bierny, postanowił uciec. Zbiegiem okoliczności natrafił na Jima, niewolnika sąsiadki, który także postanowił dać drapaka.

Tomek Sawyer był dla mnie rozczarowaniem. Otaczający go nimb uwielbienia przez tyle pokoleń przygotował mnie na książkę co najmniej dobrą… miała swoje momenty, ale zdecydowanie więcej było minusów. Postać Hucka Finna sprawiła, że moje nadzieje na dobrą powieść odżyły. Książka w jeszcze większym stopniu stawia na ukazanie warunków społecznych na południu Stanów w XIX wieku przed wojną secesyjną. Twain bardzo skupił się na relacjach z osobami czarnoskórymi, warunkach ich codzienności i bytu w ogólnym tego słowa znaczeniu. Dla białych nic oni nie znaczyli, byli wręcz przedmiotami, narzędziem pracy, do którego zamiast paliwa wlewa się wodę i podaje kilka kromek chleba. Huck Finn bardzo podobnie traktował swojego towarzysza ucieczki. Tolerował, ale nie akceptował, był pełen uprzedzeń. Wraz z każdą przygodą jego stosunek się zmieniał, aby w końcu zaakceptować Jima, dostrzec jego równość wobec siebie.
Uważam, że Twain wykonał kawał dobrej roboty. Jego relacja jest bezbłędna, od serca, straszna i dobitna. Ale…

Niewolnictwo to tylko jeden z wielu elementów książki i tylko jedyny udany. Ponownie nie ma większej fabuły, po raz kolejny są to „przygody”, które niesamowicie nużą, są bezsensowne i powtarzalne. Co więcej brak tu humoru, który był ważną częścią poprzedniej części, a przemoc fizyczna jest wręcz wszechobecna. Twain doskonale przedstawia swoje czasy, ale reszta leży.

Przygody Hucka to powieść, która nie przetrwała próby czasu. Bardzo się zestarzała. Była kierowana dla dzieci, które aktualnie nie powinny jej czytać. Powieść, która wymaga przepracowania i omówienia. Świetnie omówienie niewolnictwa nie wynagradza lektury. Absolutnie nie polecam.

Za dzieciaka nie miałam okazji poznać tej książki i jakoś mnie nie ciągnęło, a teraz skłoniły mnie kontrowersje wokół niej... A lubię takie rzeczy. Ogólnie spoko, choć są lepsze :)

Kontynuacja książki " Przygody Tomka Sawyera". Głównym bohaterem i narratorem powieści jest przyjaciel Tomka, Huck Finn. Tom traktuje o przygodach Hucka, który wraz ze zbiegłym niewolnikiem Jimem, płynie na tratwie w kierunku północnych terenów Stanów Zjednoczonych.
W dzieciństwie ta część podobała mi się mniej niż pierwsza, obecnie obie stawiam na równi. Tak samo jak pierwsza część, także i ta jest przepełniona oryginalnym humorem Twaina, ironią, niekiedy sarkazmem. Polecam młodym czytelnikom.

Tak samo przyjemna i sielankowa jak pierwsza część przygód młodych urwisów, których życie jest nieodłącznie związane z rzeką Missisipi. W "Przygodach Hucka" zmieniamy tylko głównego bohatera, sposób narracji (tutaj opowiadanej z perspektywy Hucka) oraz miejsce akcji, bo ta nie dzieje się w miasteczku na pograniczu Missouri i Illinois, tylko głównie na tratwie dryfującej w dół wyżej wspomnianej rzeki.

Niektórzy "nowocześni" ludzie pewnie stwierdzą, że, jako książka dla dzieci, źle się zestarzała. Śmierć, alkohol, wszelkiego rodzaju oszustwa i kradzieże przedstawione są tu jako coś normalnego, od zawsze istniejącego na świecie. Nie wymieniając już murzyńskich niewolników i braku należytej opieki nad dzieciakami. Jednak to też po części dobra lekcja historii, z której każdy może wyciągnąć coś dobrego. Bo czy taka samodzielność za młodego nie najlepiej uczy życia?

Mimo, że przygody Hucka oceniłem tożsamo do tych Tomka Sawyera to według mnie pierwsza częśc jest nieco ciekawsza ze względu na więcej tajemniczości i dreszczyku emocji. Niemniej to wciąż tylko lekkie "odmóżdżacze".

Przyjemna, ale z dorosłej perspektywy psoty i przygody mało wciągające.

Przyjemna, ale z dorosłej perspektywy psoty i przygody mało wciągające.

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Fabuła / Zwroty Akcji 4/10