Panienka z okienka

Nasza Księgarnia
1959-01-01
1959-01-01
Gdańsk

Porywająca i naiwna, jak to romanse w stylu płaszcza i szpady. Niekończące się opisy odzieży bohaterów mogą nużyć, ale atmosfera starego Gdańska i polskiej prowincji wciąga. Nie jestem do końca przekonana czy to książka dla dzieci, jak się ją zwykło kwalifikować, ze względu na język bohaterów (staropolski, łacina, etc.) i ww. opisy. Bez podstawowej wiedzy historycznej dziecku może być trudno wyobrazić sobie o czym autorka pisze. Może warto najpierw sięgnąć po ekranizację powieści (lub inny film o epoce),a potem porównać z pierwowzorem, zamiast psuć sobie radość z lektury ciągłym zaglądaniem do odnośników?

Urocza gdańska legenda miejska w stylu "Zemsty" Fredry.

Urocza gdańska legenda miejska w stylu "Zemsty" Fredry.

130/2020 (A)

130/2020 (A)

Niespodziewałam się tak ciekawej opowieści. Użyty w nim język dodaje w niej uroku i ma się wrażenie jakby człowiek był obecny podczas perypetii Koryckiego. Oczywiście pewnym minusem są długie i bardzo szczegółowe opisy ubiorów czy też otoczenia, w który rozgrywa się akcja. Aż chyba niebawem wybiorę się do Gdańska tak mnie zauroczyła pisarka.

Na półkach: , , , , , ,

Starodawny romansik, przemiesiony na ekran. Akcja lata czterdzieste XVII wieku głównie w Gdańsku. Książka o miłości i nadzieji. film 1964 r.

Przeurocza historia miłości łączącej głownych bohaterów z nutką sensacji w postaci przeciwności,jakie musieli pokonać, aby być razem. Zdecydowanie dla pasjonatów historii pisanych w odległych czasach,gdyż język tej opowieści ciężko momentami zrozumieć bez konieczności częstego zaglądania do przypisów.

dziewczyńskie czytadło z myszką :)

dziewczyńskie czytadło z myszką :)

Dziecięcych wspomnień czar. Jeden z pierwszych dozwolonych mi romansów. Opowieść spod znaku płaszcza i szpady. Ucieczki i pogonie. Spuszczanie się po linie. Przymus kontra prawdziwa miłość. No i to szczęśliwe zakończenie z odnalezieniem bogatej arystokratycznej rodziny. Robiło wówczas wrażenie. Nawet pamiętam, mama mi go czytywała jak leżałam w szpitalu, a potem był czarno - biały film. Też niezły.

Są tu trudne języki

Są tu trudne języki

To chyba pierwsza książka, jaką przeczytałam z własnej woli, dla przyjemności. Praktycznie nic z niej nie pamiętam poza tym, że zachwycił mnie klimat XVII-wieczego Gdańska.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa