Księga poezji młodopolskiej zawiera wiersze najbardziej znanych poetów tego okresu. Mimo iż w okresie Młodej Polski twórcy sięgali po wszystkie rodzaje literackie, pozycja liryki była bez wątpienia uprzywilejowana. Spowodowane było to z jednej strony niską pozycją liryki względem innych rodzajów literackich w ?niepoetyckim? pozytywizmie, a z drugiej strony przyswojeniem sobie przez poetów młodopolskich zdobyczy nowej sztuki europejskiej. To okres bardzo intensywnego rozwoju poezji, w której dokonały się najistotniejsze przemiany. W ramach młodopolskiej twórczości lirycznej można wskazać kilka jej odmian (pesymistyczno-dekadencka, symbolistyczna, ekspresjonistyczna, satyryczna.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2008

źródło okładki: http://www.matras.pl/ksiega-poezji-mlodopolskiej.html#