The Wolf Gift

Okładka książki The Wolf Gift Anne Rice
Okładka książki The Wolf Gift
Anne Rice Wydawnictwo: Chatto & Windus, Penguin Random House Cykl: Kroniki Wilczego Daru (tom 1) horror
horror
Kroniki Wilczego Daru (tom 1)
Chatto & Windus, Penguin Random House
2012-02-09
2012-02-09
werewolves wolf gift wilkołaki dar wilka reuben wilki

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Tak jak w przeszłości nużyły mnie i zniechęcały długie opisy, tak w "Darze wilka" uznałam je za niezwykły walor tej powieści. Nie wiem dlaczego, ale kiedy myślę o języku i stylu tej historii przychodzi mi na myśl słowo "poetycki". Na pewno jest bogaty. Moją sympatię skradł wyraz "ordynek". Fabuła ma swoje dobre i słabe momenty. Uważam, że zupełnie nietrafiony jest w niej wątek romantyczny pomiędzy Reubenem i Laurą - i to pisze wielbicielka romansów. Chyba zaczynam dojrzewać ;). Ponad 10 lat temu ciężko było wypożyczyć książki autorki z biblioteki ze względu na długie kolejki oczekujących. Miałam podejście do cyklu Śpiącej Królewny, ale ostatecznie nie skończyłam lektury pierwszego tomu. Dlatego też cieszę się, że odkurzyłam wirtualną półkę z pozycjami do wypożyczenia i wróciłam do twórczości Anne Rice.

Gotycka, tajemnicza, romantyczna, intrygująca. No cóż, cała Rice 😁

Wolę te powieści A.Rice, których fabułę autorka tak cudownie osadza w realiach historycznych (Królowa potępionych, Pandora, nawet Lestat w cudownie opisanym Paryżu),a tutaj tego nie ma. Jest za to cała reszta tego co w jej dziełach najsmaczniejsze 🙂

Gotycka, tajemnicza, romantyczna, intrygująca. No cóż, cała Rice 😁

Szczerze polecam , zahipnotyzowała mnie ta książka.

Szczerze polecam , zahipnotyzowała mnie ta książka.

Lubię opowieści o wilkach.Wybrałam tą bo zaintrygował mnie opis i recenzja jednej z czytelniczek.Czegoś mi tu brakuje. Czuje niedosyt.Historia powstania rasy(?) opowiedziana po łebkach.Nie ma nakreślonych zasad kto może być dawcą daru i kogo można nim obdarzyć. Więcej pytań niż odpowiedzi. Wątek uczucia pomiędzy Laurą i Reuben'em też jakoś niedokończony.Tak wiem jest jeszcze jeden tom i może tam byłoby to wyjaśnione,ale i tak jakoś mnie nie przekonała ta opowieść. Z czystej ciekawości będę szukać kolejnej części by się przekonać czy miałam rację czy nie.

Dar Wilka jest to książka, która od jakiegoś czasu kurzyła się na mojej półce. Gdy jednak zaczęłam jej lekturę, zachęcona dobrymi opiniami na odwrocie szybko zrozumiałam, dlaczego nie miałam ochoty zaczynać owej książki.

Gdy zaczęłam ją czytać, szło to mozolnie. Co prawda postać jest świetnie przedstawiona, ale jest zbyt wiele rozległych opisów hamujących akcję. Książka wydala mi się strasznie nudna mimo dość ciekawej fabuły. Główny bohater jest idealny pod każdym względem. Przystojny, dobrze zarabia w pracy marzeń, a do tego ma kochającą rodzinę, która wspiera go w każdym momencie jego życia. Teoretycznie czymś, co wywraca jego życie do góry nogami, powinien być tytułowy dar wilka. Nasz bohater jednak nie ma zbyt dużych wyrzutów sumienia po zabiciu człowieka.

Z drugiej jednak strony świetnie ukazuje, że instynkty zwierzęce nie dają się zagłuszyć. Scena seksu z wilkołakiem może być dość kontrowersyjna. Dla mnie jednak nie chodzi tu o kwestie stosunku ze zwierzęciem, ale człowiekiem będącym zamkniętym w zwierzęcej powłoce.

Książka nie ma samych wad. Ostatnie rozdziały były na tyle interesujące, aby zachęcić mnie do zapoznania się w najbliższym czasie z kolejną częścią.

Po książki autorstwa Anne Rice nie sięgałam przez naście lat. Dawno minął czas, kiedy pochłaniałam historie dotyczące wampirów. Po czarownice nie sięgnęłam, anioły i erotyki również nie. Przyszedł czas na ponowne spotkanie z prozą Rice i spotkanie z pierwszym tomem serii Kronik Wilczego Daru.

Powieść „Dar wilka” śmiało możemy zaliczyć do nurtu gotyckiego. Stara posiadłość otoczona lasami, tajemniczy człowiek-wilk, klątwa lub dar, w zależności od podejścia, piękna Laura, kobieta po przejściach, która kocha naturę i bestia oraz jej tajemnice. Dużo krwi, wina-kara, tajemnica, filozofia egzystencji, życie i śmierć, pierwotne instynkty.

Postaci dobrze zarysowane, wręcz namacalne. To dość charakterystyczny element pisarstwa Anne Rice. Mimo to nie wszystko musi się nam podobać. Wiem, że niektórych zniesmaczają sceny seksu między kobietą a wilkołakiem. Moim zdaniem prócz tego, że owszem, kojarzy się to z zoofilią, zmusiło mnie do zastanowienia nad granicą między człowiekiem i zwierzęciem. Przecież należymy do natury i nigdy nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób przesunie się granica zespolenia. Na pewno czuć tu pierwotny zew natury, widać wyłączenie myślenia…

Historia „Dar wilka” jest przede wszystkim opowieścią o losach głównego bohatera po ugryzienu przez wilkołaka i naznaczeniu krzyżem. Po tym wypadku następuje przewartościowanie codzienności młodego reportera, Reubena Goldinga. Zmienia się wszystko: miejsce zamieszkania, towarzyszka życia, właściwości i zdolności. W zasadzie ze starego, ludzkiego bytu zostają emocje, zdolność analizy i dziennikarska żyłka.

Ostatnie sto stron powieści to natłok pojawiających się na kartach powieści postaci. Poznajemy watahę uroczych, dystyngowanych panów. Stado, którego przywódca opowiada w sposób przydługawy i wiejący nudą historię gatunku wilkołaczego. Mimo że końcówka powieści jest nużąca, z chęcią sięgnę po drugi tom tej serii, by dowiedzieć się, jak potoczą się dalsze losy wilkołaczej rodziny i historia pary niczym z „Pięknej i bestii”.

Powieść „Dar wilka” śmiało możemy zaliczyć do nurtu gotyckiego. Stara...

Uwielbiam tę książkę!
Jak tylko zobaczyłam ją w sklepie wiedziałam, że muszę ją mieć. Zaoszczędziłam więc i zakupiłam to cudo.
Anna Rice jest wspaniałą pisarką. Czytałam niejedną pozycję przez nią napisaną i każda mnie zachwyciła i zapadła w pamięć.
Klimat jaki nadaje swoim książką jest idealny na długie wieczory z książką. Pamiętam, że kiedy czytałam "Dar Wilka" nie sposób było mi oderwać się od lektury. Czytałam ją nawet podczas spotkać towarzyskich!
Książka porusza wiele aspektów życiowych bohatera. Ukazuje jego dwoistość i problemy z tym związane. Reuben zostaje obarczony darem, albo jak niektórzy uważają przekleństwem.
Musi zmierzyć się z bestią, która czyha w jego wnętrzu. Z dnia na dzień staje się dzikszy, a jego umiejętności wzrastają.
Oczywiście w utworze nie może zabraknąć miłośnych wątków które rozgrzeją emocje czytelników.
Razem z bohaterem przeżywamy niesamowite przygody, cierpimy razem z nim i radujemy się, kiedy on się raduje. Poznajemy mroczne, fascynujące tajemnice sekwojowych lasów, miejskiej codzienności i przepięknej rezydencji.
Imponujące dla mnie są opisy przemian głównego bohatera. W tak niesamowity sposób Rice przedstawiła te momenty, że emocje i buzująca euforia pomieszana z ogromnym bólem Reubena pochłaniają w znaczącym stopniu przeżycia bohatera. Za każdym razem wstrzymujesz oddech i z przejęciem czytasz jak to tym razem będzie wyglądać, co tym razem odczuje bohater.
Polecam! Tą, jak i wszystkie inne książki autorki ;)

Uwielbiam tę książkę!

Prawdę powiedziawszy bliżej tej ksiazce do bajek niz do thrilleru dla doroslych, zbyt przewidywalna.Choć nie bede zaprzeczac, ze jest napisana lekkim piórem. Moze 2 tom bardziej sie rozwinie i bedzie bardziej emocjonujacy...

Od drugiego przeobrażenia głównego bohatera omijałam kolejne. Zupełnie nie rozumiem nagłego wątku miłosnego, jest po prostu śmieszny. W sumie cała książka to powtarzana sekwencja wydarzeń co sprawia że jest w mojej ocenie bardzo słaba. Jeszcze na końcu wyjaśniają jak i dlaczego. Litości.

chyba najsłabsza ksiażka Ann Rice, jaką kiedykolwiek czytałam, spodziewałam się czegoś lepszego po jednej z moich ulubionych autorek. Temat wilkołaków od zawsze był dla mnie słaby, nudny i nijaki, wiec pewnie jestem uprzedzona, ale książka nudna, momentami niesmaczna i ciągnie sie jak ludzkie flaki, których w niej pełno. Nie polecam, choć mam drugą część i sporóbuję do niej zasiąść.

• Anne Rice