Kiedy znów będę mały

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Marta

Inne wydania

"Kiedy znów będę mały" książka wielowarstwowa, pisana prostym językiem, jakby dla dzieci, naprawdę przeznaczona jest dla dorosłych. Godząc się pozornie z utartą opinią o szczęściu i beztrosce lat dziecinnych, Korczak obala ten mit. Bardzo subtelnie, z wielką wnikliwością ukazuje, jak trudnym okresem życia jest dzieciństwo. Bezmyślność i brutalność dorosłych, a nawet tylko ich obojętność, ranią uczucia dziecka. Czuje się ono bardzo często wśród dorosłych osamotnione i zgubione. Nie może im sprostać doświadczeniem życiowym, przerasta ich jednak wrażliwością i uczuciem.

Wszystkim tym, których interesują problemy dzieciństwa, książka da wiele do myślenia, pomoże w niejednym trudnym zagadnieniu wychowawczym

źródło opisu: Nasza Ksiągarnia, 1961

źródło okładki: zdjęcie autorskie

BetiFiore | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Książka napisana trochę ciężkim językiem, charakterystycznym dla Korczaka. Świat dziecka objaśniany dorosłym przez dorosłego, który ponownie stał się dzieckiem. Myślę, że warto przeczytać i polecam nie tylko rodzicom czy nauczycielom, przecież każdy z nas kiedyś miał kilka lat. :)

Ivyll | 2015-03-06
Przeczytana: 05 marca 2015

Najprościej i najgłębiej poruszająca książka o dzieciństwie, jaką do tej pory czytałam. A może jaką czytałam tak świadomie. Nie tylko mówi o tym, że dobrze wszędzie, gdzie nas nie ma. Ale też pozwala nabrać dorosłego dystansu do dziecięcego myślenia, dodając do tego dziecięcą intensywność uczuć.

Lolek90 | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Niezwykła książka o tym, że zawsze dzieci chcą szybciej dorosnąć, a dorośli jeszcze raz powrócić do czasów beztroskiego, na pozór, dzieciństwa. Pewnej nocy do głównego bohatera, który był nauczycielem, przyszedł krasnoludek. Chciał spełnić jedno z marzeń mężczyzny. Po krótkim zastanowieniu się, nauczyciel mówi, że chciałby jeszcze raz powrócić do czasów dzieciństwa. Nie spodziewa się jednak, że jego zmartwienia i problemy będą na równi z tymi, które miał jako dorosły... Gdyby jeszcze nie było tylu zawiłych i nieskładnych zdań, książka otrzymałaby ode mnie wyższą notę. A tak tylko "dobry". Ale i tak warto było ją przeczytać, choćby po to, aby zastanowić się nad swoim obecnym życiem.

Ela91 | 2016-05-27
Przeczytana: 26 maja 2016

Wciągająca, ciągle coś się dzieje, ciągłe zwroty akcji. Uświadamia jak mogą myśleć dzieci. Porusza bardzo wiele istotnych dla życia dzieci wątków. Jest jak dzienniczek małego Janusza Korczaka, choć pisany przez dorosłego. O dzieciństwie jak najbardziej rewelacja, polecam.

basiekch | 2013-02-15

Po przeczytaniu tej książki zmienia się mocno postrzeganie zachowań dziecka, już nie szufladkuje się ich, że albo jest dobrze, albo jest źle. Czytając, można sobie powoli przypominać dzieciństwo... Bo przecież to było nie tak dawno ;) I inaczej patrzeć na nasze pociechy, bardziej wyrozumiale. POLECAM GORĄCO! Każdemu rodzicowi i nauczycielowi.

Agnieszka | 2016-09-15
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Czas dzieciństwa jest dla większości z nas idyllą, którą lubimy wspominać. Jacy wtedy byliśmy beztroscy!
W tej książce autor przypomina, że będąc dzieckiem też mieliśmy zmartwienia i to całkiem sporo. Co za tym idzie, warto spojrzeć na dzieci, które nas otaczają, że one również są osobnymi bytami.

EdytaDK | 2017-08-16

Ta próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka to klasyk. Tłumaczona na wiele języków. Poetycka, pełna wrażliwości na świat dziecka, i świat w ogóle.

pani_róża | 2015-11-15
Przeczytana: listopad 2015