Biblioteka XXI wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Doskonała próżnia; Wielkość urojona; Prowokacja; Biblioteka XXI wieku
Lem
geokuba

"Biblioteka XXI wieku" to zbiór fikcyjnych recenzji i wstępów do nie istniejących książek, w którym autor najpierw mistrzowsko parodiuje współczesne style literackie, by później rzucić się w przygodę tworzenia apokryficznych koncepcji świata i człowieka, wchodzących w krainę pleniących się w nieskończoność tekstów i - czasem szalonych - pomysłów. Te idee raz osuwają się w groteskowy absurd - innym razem okazują się przenikliwą prognozą przyszłych stanów naszej cywilizacji.

Zebrane w tym tomie teksty zostały opublikowane w 1998 roku nakładem wydawnictwa Znak pod tytułem "Apokryfy".
Niniejsza edycja powstała w oparciu o następujące książki: "Doskonała próżnia; Wielkość urojona" (Wydawnictwo Literackie 1974), "Prowokacja" (WL, 1984), "Biblioteka XXI wieku" (WL, 1986).

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jellycrusher | 2019-07-07
Przeczytana: 01 lipca 2019

Napisaną w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia "Bibliotekę XXI wieku" można dziś ocenić nie tylko pod względem wartości literackich (tu jest nierówna), ale także jako prognozę (i tu też jest różnie). Książeczka ta jest powrotem do jednego z najciekawszych pomysłów Lema, mianowicie do recenzji fikcyjnych książek z "Doskonałej próżni". Pierwsza z recenzji, zarazem najdłuższa i chyba dla Lema najważniejsza, jest zarazem najsłabsza, najbardziej nietrafiona. Wychodzi w niej na wierzch cała lemowska mizantropia i niechęć do życia (w sensie materii ożywionej). Pesymistyczna prognoza co do możliwości znalezienia we Wszechświecie życia i planet dla niego przyjaznych opiera się tam na wiedzy z poprzedniej dekady, prawie całkowicie zdezaktualizowanej przez odkrycia astronomii w ostatnim ćwierćwieczu, dokonane zwłaszcza dzięki teleskopom kosmicznym. Paleontologia też dołożyła ostatnio swoje do postępu wiedzy, jeśli chodzi o dawne gady. Tekst ten jest przy tym zaskakująco...

PrzeCzytana | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Takiej książki jeszcze nie czytałam. Pomysł jest równie interesujący, co oryginalny i… abstrakcyjny, bo Biblioteka XXI wieku, to zbiór napisanych przez Stanisława Lema recenzji książek. Tylko, że te książki nie istnieją – Lem sam sobie je wymyślił!

Biblioteka XXI wieku została wydana we Wrocławiu 1986 roku i zawiera pięć esejów osadzonych w okolicy 2040 roku, które poruszają tematy wszelkie, pod „przykrywką” recenzji dzieł, które nie istnieją (jeszcze). Mówiąc krótko, Lem chciał sobie pofilozofować, tylko nie miał żadnego pretekstu, więc sam go stworzył. Wymyślił swojej w głowie pomysł na książki i go urzeczywistnił od “d… rugiej strony”. 😉

Tematyka, jaką Lem tu porusza, jest niezwykle szeroka. Nie zdawałam sobie dotychczas sprawy z tego, jakim erudytą był autor. Zaczyna od astrofizyki, kosmologii i fizyki, i idzie poprzez religie aż do teorii stworzenia świata.

W Bibliotece XXI wieku znajdziemy też filozofię, statystykę, wojnę, rolę przypadku… Są tu przemyślenia o życiu,...

atimere | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Biblioteka XXI wieku stanowi, nie jedyny z resztą w twórczości Lema, zbiór fikcyjnych recenzji do nie istniejących książek:
- Das kreative Vernichtungsprinzip. The World as Holocaust
- Weapon Systems of The Twenty First Century or The Upside-down Evolution
- Jedna minutaJ . Johnson and S. Johnson: One human minute, Moon Publishers, London - Mare Imbrium - New York 1985
Lem z właściwym sobie kunsztem i biegłościom tworzy przed czytelnikiem apokryficzną koncepcję świata i człowieka. Jednocześnie cały czas pozostajemy na granicy absurdu i rzeczywistości.

postwiking | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Dobra

szybowiec | 2016-01-07
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Bardzo dobra konsekwencja. Jak zwykle.

mrpriv | 2015-06-13

U Lema często nie bardzo wiadomo z jakim gatunkiem literackim mamy do czynienia. Biblioteka to zbiór kilku tekstów będących najczęściej polemiką z fikcyjnymi dziełami literatury przyszłości. Mindfuck. Wrażenie robi to, że choć napisane na początku lat 80' robią wrażenie całkiem współczesnych obserwacji. Pojawia się nawet pojęcia "przestępstwa elektronicznego" - choć u Lema kojarzone jest ono z oszukiwaniem w ruletce :) (poprzez komputerowe wyliczanie możliwych trafień).

Czyta się całkiem nieźle mimo kwiecistego języka i zdań wielokrotnie złożonych. Książka z cyklu "ciekawostki". Jeśli wpadnie w ręce można poświęcić jej chwilę czasu.