Jak kraść? Podręcznik złodzieja

biznes, finanse
MEDIA POLSKIE
2012-01-01
2012-01-01
prawo karne oszustwo przestępczość biznes ekonomia banki waluty giełda kryminalistyka polityka ubezpieczenia podatki pranie brudnych pieniędzy korupcja

Chwilami trudna książka dla czytelnika nie zaznajomionego z prawem i sądownictwem,  ale warto przebrnąć przez pierwsze rozdziały zdecydowanie, bo odnajdziemy tam wiele szokujących i przydatnych życiowo informacji.
Dodatkowe rozdziały o pieniądzu, gospodarce i kilku innych ciekawych tematach wyjątkowo dobrze obrazują istotę rzeczy.
 Podsumowując  szokuje szeroka wiedza autora , podziwiam także za postawę moralną w różnych kwestiach, która od początku do końca wydaje się mocno prawa i właściwa.
Gdyby świat wydał na Świat więcej takich ludzi ,to większość naszych problemów nie mogła by zaistnieć.

Podsumowując  szokuje szeroka wiedza...

Polskie prawo jest jak płot. Wąż prześlizgnie się pod spodem, kot przeskoczy górą a baran stanie przed i się rozpłacze. Książka w prosty i wręcz podręcznikowy sposób wyjaśnia jak łatwo i bezkarnie dokonać większości przestępstw, o których słyszy się w telewizji. I w większości zgodnie z literą prawa. Jeśli ktoś zastanawia się "dlaczego tylu ludzi jest nieuczciwych" to przeczytaniu tej pozycji i zrozumieniu łatwości takich działań zacznie się zastanawiać "dlaczego tylu ludzi... nadal pozostaje uczciwymi".

Świetna

Świetna

W prosty sposób wyjaśnia mechanizmy działania złodziei. Przerabia mafie paliwowe, mafię pruszkowską, wyłudzenia nieruchomości, oszustwa sądowe i inne cuda III RP. Trochę razi cwaniacki ton (autor brzmi jakby znał się na wszystkim) i ogólnikowy charakter opisanych spraw - żadnych dokumentów, tabel danych ani tym podobnych, raczej ogólna diagnoza zgnilizny polskiego państwa.

Na podstawie tej książki postawię tezę, że jej autor to stary, odpychający, zgorzkniały, samotny dziad kwestionujący absolutnie każdą ludzką aktywność, na każdym polu i w każdym rejonie świata. Gdyby wszyscy byli tacy jak on, ludzkość dalej by dłubała patykiem w ognisku zaprószonym przez błyskawicę, próbując pojąć naturę ognia. Paradoksalnie zgadzam się z Turalińskim, że niemal wszyscy kradną, że państwa to aparaty ucisku biednych, wyzyskiwanych przez małą grupę bogatych i że umowa społeczna to w dużej części "pic na wodę". Jednak autor nie dostrzega kilku oczywistych faktów. Że w przyrodzie zwycięża silniejszy i sprytniejszy oraz, że pomimo tego jednak człowiek biedny ma szansę stać się bogatym. Autor brzmi jak utopista. Chciałby równych szans i jakiejś wyimaginowanej sprawiedliwości dla wszystkich. Takich rzeczy nie ma i każdy, kto chodzi po tej planecie, powinien się w miarę szybko zorientować. Autor się jeszcze nie zorientował, zrzędzi więc i strzyka jadem na wszystkie strony, a używa do tego tonu mędrca, co to wszystkie rozumy pozjadał. Odpychający człowiek i niemądry moim zdaniem. Zaślepiony i skrzywdzony, bo nie jest w stanie zobaczyć innej, piękniejszej strony świata, która istnieje mimo wszystko. Książka ta więc nie jest zła i zawiera mnóstwo prawdy o życiu. Jednak prawda ta podana jest w niej w tak niski i tendencyjny sposób, że nie mogę książki tej dobrze ocenić.
P.S. Po napisaniu recenzji zerkam sobie czasem na inne oceny. Z nich dowiedziałem się, że ta książka kosztuje 150 zł. Pamiętam taki w niej fragment, gdzie autor zżymał się, na deweloperów, którzy sprzedawali po 12 000 zł metr mieszkania, który kosztował ich 2 000. Tereliński nazywał to - jak rozumiem - kradzieżą. Ciekaw jestem, czy koszt metra, który podawał zawierał np. "odwagę inwestycyjną" dewelopera. W każdym razie idąc za rozumowaniem autora zastanawiam się ile kosztował druk 1 egzemplarza tej książki. Zakładam, że autor jest osobą uczciwą i w myśl swoich tez sprzedał książkę po koszcie jej produkcji. No, sami oceńcie, jak dla mnie to tylko dobitniej potwierdza, że kradną wszyscy.

Książka super, pozwala zobaczyć z drugiej strony jak działają przestępcy i jak się przed nimi bronić. Wielki plus!

Książka wydana kilka lat temu, więc czytając miałem poczucie, że opisywane sposoby jak kraść mogą nie być już aktualne. Nie zważając jednak na możliwą przestarzałość przepisów prawa i biorąc pod uwagę same metody, jak przebiegały opisywane wyłudzenia, kradzieże czy machloje, da się z lektury wynieść sporo informacji o tym, jak się bronić i czego się wystrzegać, głównie samemu prowadząc biznes lub zawierając kontrakty. Bo o tym, wbrew sugestywnemu i kontrowersyjnemu tytułowi, jest w dużej mierze ta książka - na podstawie przykładów autor ostrzega, jak bronić się przed szeroko rozumianymi 'złodziejami' - w tym z systemem urzędnictwa.

Czyta się średnio i nierówno, jednak może to wynikać z mojej nieznajomości tematu - przez operowanie terminami prawnymi czy dotyczącymi spółek, nie zawsze byłem w stanie od razu dojść do tego, o co chodziło autorowi. Książka jest długa, ale każdy rozdział jest odpowiednio opisany, więc można wracać do odpowiednich części lub czytać wyrywkowo w razie potrzeby. Co do wartości treści też mam poczucie, że jest ona napakowana wartościowymi informacjami.

Książkę mogę polecić głównie przedsiębiorcom i osobom, które nie chcą dać się pożreć urzędowej (i nie tylko) machinie.

Jak kraść to pozycja jak kraść. Ale nie tak jak zwykły bandyta czy to zakapturzony czy też przy tym trzymający jakąś broń w ręku. Ale robić to przy pomocy prawa, które stanowi użytek w ręku wytrawnego oszusta. Autor sam przekonuje, że czasy gdy ludzie (gangi) się wyrzynali w imię nieprzekraczalności granic swej działalności (gangu) to przeżytek. Jak dla mnie kwintesencja III RP. Polecam.

Im bardziej zagłębiałem się w tę książkę, tym szerzej otwierałem oczy. Nie spodziewałem się ujrzeć tylu niepokojących "normalnego człowieka" stwierdzeń spisanych w jednym miejscu.
Jedyna w swoim rodzaju, powinna być literaturą obowiązkową dla znakomitej większości z nas.

Jestem prawnikiem zatrudnionym w państwowej firmie, mam więc jakieś pojęcie o prawie karnym. Naprawdę bardzo chciałbym móc napisać, że autor "Jak kraść" nie ma pojęcia o czym pisze i wcale nie mamy aż tak dziurawego systemu prawnego, a w szczególności nie jest tak łatwo wymigać się od odpowiedzialności za popełnione oszustwa. Naprawdę chciałbym móc to napisać. Ale prawda jest taka, że już na studiach nas uczyli, że jak się chce kręcić wałki, to należy założyć spółkę z o.o. Jak zwykle, okazało się, że uniwerek oferuje wiedzę nieaktualną - okazuje się, że zamiast zakładać nową, lepiej kupić sobie starą spółkę. To tylko jedna z cennych informacji, które można znaleźć w tej książce.
Książka bardzo ciekawie napisana, autor dysponuje szeroką wiedzą, która na pewno może się przydać - szczególnie przedsiębiorcom.
Czy książka jest warta tych 150 zł? Jeśli dzięki niej nie dasz się oszukać na kilkaset tysięcy złotych - to chyba tak :). Polecam nie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

• Do kupienia
  • Biznes