Transformacja po latach. Wybór tekstów dedykowanych Janowi Winieckiemu z okazji 70. rocznicy urodzin

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Academia Oeconomica". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: C.H. Beck
gospodarka, transformacja
biznes, finanse

Przekazujemy do rąk Czytelników zbiór artykułów dedykowanych Profesorowi Janowi Winieckiemu z okazji 70. rocznicy urodzin. Profesor był członkiem-założycielem i pierwszym prezesem Centrum im. Adama Smitha. Przez wiele lat przewodniczył także Radzie Naukowej Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Tematykę zawartych w książce artykułów można podzielić na kilka części. Część pierwsza „O Jubilacie” ma...

Tematykę zawartych w książce artykułów można podzielić na kilka części. Część pierwsza „O Jubilacie” ma najbardziej osobisty charakter i napisana została przez wybitnych uczonych, współpracowników Profesora. W dalszej części poruszane są problemy o podstawowym znaczeniu dla powodzenia historycznego przedsięwzięcia, jakim była przebudowa systemu gospodarczego. Autorzy analizują przede wszystkim problemy budowy i funkcjonowania sektora prywatnego w Polsce oraz zmian instytucjonalnych. Część ostatnia „Wokół transformacji – problemy niedokończone i pominięte” to zbiór artykułów wskazujących na problemy, których nie udało się rozwiązać czy to ze względu na brak determinacji władzy, czy też opór społeczny. Są to przede wszystkim problemy dotyczące prywatyzacji niektórych gałęzi przemysłu przetwórczego i wydobywczego oraz służby zdrowia.

Dodatkowym atutem publikacji jest bogata bibliografia dorobku Profesora, wraz z wybranymi pozycjami z Jego prac publicystycznych.

Książka ta powinna zainteresować opinię publiczną i stać się głosem w dyskusji o sposobach rozwiązywania poważnych problemów stojących przed polityką gospodarczą. Ponadto część z jej autorów zarysowuje nowe perspektywy badawcze dla nauki (w szczególności dla badań nad instytucjami), co powinno się spotkać z zainteresowaniem środowisk naukowych. Dzięki bogactwie zawartych w niej treści i aktualności danych, praca ta ma także bogate walory dydaktyczne.

prof. dr hab. Barbara Błaszczyk – członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk

źródło opisu: Wydawnictwo C.H. BECK, 2010

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.beck.pl/ekonomia-academia-oe...»