Zgłosuj na książki roku 2017

Wykłady z teorii wzrostu gospodarczego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Academia Oeconomica". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: C.H. Beck
biznes, finanse

Książka prezentuje poglądy jednego z najwybitniejszych żyjących teoretyków ekonomii – Roberta E. Lucasa. Głównym zamierzeniem Autora jest przedstawienie modeli wzrostu gospodarczego, które byłyby w stanie opisać szeroką klasę państw (zarówno biednych, jak i bogatych) i wyjaśnić zróżnicowanie bogactwa oraz przejście z naturalnej gospodarki rolniczej do gospodarki nowoczesnej, charakteryzującej się wzrostem.

Autor rozpoczyna swoje wywody od przedstawienia standardowych modeli wzrostu (opartych na modelu Solowa) i przeprowadza ich krytykę. Następnie argumentuje, że otrzymanie realistycznego modelu wymaga uwzględnienia kapitału ludzkiego oraz równoważnego traktowania procesów ekonomicznych i demograficznych. Zaproponowane przez autora modele są przez niego wykorzystane do analizy rewolucji przemysłowej oraz do postawienia pewnych prognoz dotyczących możliwego przyszłego rozwoju gospodarki światowej.

Publikacja kierowana jest do środowisk naukowych zajmujących się problematyką wzrostu gospodarczego, studentów i doktorantów kierunków ekonomicznych oraz przedstawicieli praktyki gospodarczej i administracji publicznej zainteresowanych problemami makroekonomii i polityki ekonomicznej.

źródło opisu: Wydawnictwo CeDeWu, 2010

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.beck.pl/ekonomia-academia-oe...»