Zgłosuj na książki roku 2017

Studia z realistycznej filozofii ekonomii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Academia Oeconomica". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: C.H. Beck
ekonomia, filozofia
biznes, finanse

Książka jest pracą z zakresu filozofii ekonomii i podejmuje zagadnienie relacji teorii ekonomii do rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Autor wykorzystuje w niej perspektywę realizmu naukowego, aby postawić tezę, że rolą ekonomii musi być przede wszystkim wyjaśnianie, a nie przewidywanie czy opisywanie. Praca oparta jest na najnowszych osiągnięciach filozofii nauk społecznych, zwłaszcza na studiach nad relacją modeli do teorii i empirii. Publikacja podejmuje m.in. problem realistyczności założeń teorii ekonomii i dowodzi, że „lepsza” ekonomia nie musi opierać się na bardziej realistycznych założeniach. Autor wyraża przekonanie, że wzajemne przenikanie się filozofii i ekonomii jest korzystne dla obydwu tych nauk.

Książkę Łukasza Hardta przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością; jest to pozycja unikatowa w polskiej literaturze ekonomicznej, w której bardzo rzadko poruszane są kwestie filozoficzne w kontekście analizy ekonomicznej, jeżeli już, to wspomina się o tym w kontekście zagadnień metodologicznych. Całkowicie zgadzam się z Autorem, że „sama metodologia nie wystarcza, aby zrozumieć naukę uprawianą przez Smitha, Marshalla, Keynesa czy też Samuelsona – konieczne jest wejście w głąb i dostrzeżenie fundamentalnych charakterystyk tej rzeczywistości, którą przedmiotem swojej analizy czynią ekonomiści”. Książka powinna spotkać się z zainteresowaniem wykładowców i studentów kierunków ekonomicznych oraz naukowców (nie tylko ekonomistów) pracujących nad zagadnieniami filozofii i metodologii nauk.

Prof. dr hab. inż. Witold Kwaśnicki

Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Praca Łukasza Hardta pokazuje, jak bardzo inspirujące i pożyteczne może być wykorzystanie dorobku filozofii, a zwłaszcza filozofii nauki, dla wzbogacania metodologii i teorii ekonomii. Jest to wyjątkowa, oryginalna publikacja, która daje ekonomii głębszy wymiar intelektualny i zachęca do stawiania ważnych pytań, o których większość ekonomistów zapomniała.

Prof. dr hab. Jerzy Wilkin

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Książka jest kierowana do pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów zarówno kierunków ekonomicznych, jak i wszystkich tych, które zajmują się filozofią i metodologią nauki. Będzie też inspirującą lekturą dla tych, którzy interesują się debatą intelektualną między zwolennikami realizmu, a więc uznającymi istnienie realnej i niezależnej od obserwatora rzeczywistości, a tymi, którzy stają bardziej po stronie konstruktywizmu i założenia realizmu naukowego odrzucają.

źródło opisu: Wydawnictwo C.H. BECK, 2013

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.beck.pl/ekonomia-academia-oe...»