Ukryta siła. Jak stałem się jednym z najbardziej sprawnych ludzi na świecie i odnalazłem siebie

Wydawnictwo: Galaktyka
Finding Ultra: Rejecting Middle Age, Becoming One of the World's Fittest Men, and Discovering Myself
sport
joly_fh

Osiem stopni schodów do pokonania… Takiemu wyzwaniu musiał stawić czoło Rich Roll w przeddzień swoich czterdziestych urodzin. Dwadzieścia kilogramów nadwagi skutecznie utrudniało podjęcie jakiegokolwiek wysiłku. Obciążeniem był też przeklęty bagaż dawnego alkoholizmu i jeszcze wcześniejszego braku akceptacji przez rówieśników. Zawał serca… Tak można by zakończyć kilka zdań o życiu Richa...

Zawał serca… Tak można by zakończyć kilka zdań o życiu Richa Rolla, gdyby nie fakt, że wstrząśnięty niewydolnością swojego organizmu, postanowił oszukać kostuchę i pójść inną drogą.

Dieta roślinna zamiast dotychczasowej mięsnej i fastfoodowej oraz konsekwentne, codzienne ćwiczenia w miejsce leniwego bezruchu zmieniły otyłego mężczyznę w średnim wieku w maszynę wytrzymałościową.

A po półrocznych przygotowaniach Roll dotarł na linię startu (i mety!) elitarnych zawodów Ultraman – 515 km współzawodnictwa w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Dwa lata po tym wyczynie okazało się, że Rich potrafił dokopać się do jeszcze większych pokładów własnej ukrytej siły; wraz z przyjacielem opracowali plan EPIC5 – porwali się na pięć triatlonów na dystansie Ironmana, każdy na innej hawajskiej wyspie, a wszystkie razem w mniej niż tydzień!

Ukryta siła jest fascynującą opowieścią o uzyskiwaniu niezwykłych wyników sportowych, o wytrwałości, odwadze, walce z własnymi słabościami i o tym, że każdy może osiągnąć więcej, niż mu się wydaje.

źródło opisu: Wydawnictwo Galaktyka, 2013

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/

Dominik T | 2013-11-01
Przeczytana: 29 września 2013

Pozycja z gatunku od zera do bohatera. Mocno nawiedzona, ale na swój sposób urocza. Intrygująca, wciągająca, ciekawie napisana, pobudzająca do działania, orzeźwiająca. Ale też wygładzona, doszlifowana do kantów, wedle których miała być skrojona.

Opisuje historię człowieka, który zapowiadając się na świetnego sportowca - zawodowego pływaka, przepuszcza po kolei swoje szanse przez palce. Zatraca się w korporacyjnej pracy, której zresztą nie lubi, marnotrawi swój talent, osiada na manowcach i popada w alkoholizm. Rozpoczyna leczenie, ale na prawdziwą terapię decyduje się już po 40-ce (zapewne na fali kryzysu wieku średniego). Ostatecznie porzuca nałogi, wkracza w świat jogi, przechodzi na radykalną dietę roślinną - weganizm i namiętnie rzuca się w wir sportów wytrzymałościowych (bieganie, pływanie, rower). I własnie triathlon jest jego objawieniem, zwłaszcza na dystansach ekstremalnie długich - ULTRA MAN oraz EPIC 5.

No cóż, brakuje tej książce umiaru i wypośrodkowania. Brakuje...

Paweł Lesiak | 2014-01-26
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Książka przedstawia drogę pozytywnej przemiany autora. Z człowieka mającego problemy z nadużywaniem alkoholu i innymi używkami, prowadzącego bardzo niezdrowy tryb życia w człowieka niezwykle wysportowanego. W wieku niemal 40 lat Rich Roll stwierdził, że najwyższy czas zmienić dotychczasowy styl życia, a symptomem do tego była bardzo kiepska wydolność organizmu, która przejawiała się między innymi w problemach z pokonywaniem kolejnych schodów w domu. Uświadomił sobie, że nie zmieniając trybu życia i sposobu odżywiania może dopaść go kostucha. Na czym polegała jego przemiana ? Przede wszystkim na zmianie sposobu odżywiania, czyli odejściu od fast foodów na rzecz diety roślinnej. "Śmieciowe" jedzenie zamienił na warzywa i owoce w postaci nieprzetworzonej. Oczywiście wraz ze zmianą sposobu odżywiania nastąpiła też zmiana stylu życia. W miejsce dotychczasowego niezbyt ruchliwego oraz imprezowego życia wprowadza codzienne systematyczne ćwiczenia. I połączenie zdrowego odżywiania opartego...

Duncan | 2013-08-24

Lubię tematykę sportów wytrzymałosciowych, sam trenuje więc zeciekawiła mnie ta książka.

Niestety okazała się sporym rozczarowaniem. Spodziewałem się czegoś w rodzaju "pamiętnika przygotowań do ultramana". Natomiast ta książka właściwej treści ma jakieś 160 stron z czego pierwsza setka to życiorys Richa, opowieści o dzieciństwie i problemach z alkoholem+zachwalanie weganizmu. Pozostałe 60 stron to opisy diety wegańskiej, jak to wygląda w praktyce itp.

O samym Rollu nigdy nie słyszałem wcześniej więc jego życiorys aż tak mnie nie interesował co sam Ultraman. Jeżeli chcecie poczytać biografię sportowców to polecam Phelpsa. Jeżeli chcecie poczytać o sporcie i weganiźmie to zdecydowanie lepsze jest "Jedz i biegaj" Jurka. Jeżeli potrzebujecie motywacji to sięgnijcie po "Urodzonych biegaczy".

Marek | 2013-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Sześć gwiazdek za "ukrytą siłę" nie za wartości literackie, chociaż... Napisana bardzo po amerykańsku ale nie potrafię powiedzieć czy autor skończył kurs pisania powieści, ale w tym przypadku to nie jest najważniejsze. Jeśli chcesz przypomnieć sobie pewne marzenia z dzieciństwa i swoją "rozpaloną" młodość a jednocześnie dostrzegasz w sobie niewielkie nawet skłonności sportowe, to weź ją do łapy i przeczytaj. Jest na tych stronach wiele dobrej energii i przede wszystkim pasji. Poza tym dla czytelnika takiego jak ja, ważne jest aby od czasu do czasu sięgać po zupełnie "inne" książki. Odkryłem to jakiś czas temu... Jeszcze jedno proszę zwrócić uwagę na "podziękowania" które autor składa na zakończenie. POLECAM

Michał Karczewski | 2013-11-08

To jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałem (albo i w życiu). Bardzo dobrze napisana, świetnie się czyta, wciąga.

To opowieść człowieka, który w wieku 40 lat dokonał istotniej zmiany. I tu nie chodzi o sport, który tak lubię. Ale o to, że na zmianę siebie nigdy nie jest za późno. Nie lubię poradników, lubię konkretne przykłady. Wszystkim bardzo polecam!

Bardziej podobała mi się pierwsza część, w której opisuje swoje perypetie życia i powoli przechodzi do sportu.

Żeby być obiektywnym, nie wszystko mi się podobało. Lokowanie produktu pod koniec książki było męczące. Tylko tyle.

Ania | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 29 listopada 2015

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom biegania, roweru, pływania czy triathlonu oraz osobą, które chcą przejść na weganizm lub osoby które są weganami i chcą sobie na ten temat poczytać.
Jeśli ta książka miała odkryć moją "ukrytą moc" i dać mi motywację do działania czy zmiany to raczej się jej nie udało.

micnowa | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 listopada 2013

Typowy "niby poradnik" made in USA. Zdecydowanie pozycja dla zainteresowanych bieganiem , pływaniem czy jazdą na rowerze. Mojego życia z pewnością nie zmieni. Przedstawiane opinie są bardzo skrajne, coś jest bardzo be, albo bardzo cacy (np. weganizm). No i to nieznośne, jak to się teraz nazywa, lokowanie produktu. Blee...

Morganna | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Podobała mi się ta książka, mimo tej swojej amerykańskości i lokowania produktów. Opis życiorysu Rolla był bardzo ciekawy, opis jego dokonań na niwie sportowej - godny podziwu i inspirujący, opis diety wegańskiej dla mnie bardzo pouczający. Polecam.

Paulina Kwiatkowska | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

"Rób to, co kochasz, kochaj tych, na których ci zależy, i to, na czym ci zależy, służ pomocą innym i pilnuj, byś zawsze wiedział, że jesteś na właściwej drodze" str. 179

tuska1990 | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Motywująca książka. Fajne dodatki i info nt. odżywiania.