Zapach konwalii

Okładka książki Zapach konwalii Danuta Korolewicz
Okładka książki Zapach konwalii
Danuta Korolewicz Wydawnictwo: Lucky Cykl: Błękitne lato (tom 2) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Błękitne lato (tom 2)
Lucky
2013-06-21
2013-06-21

Wiosną budzą się uczucia , pragnienia , marzenia. A ta książka właśnie jest o tym wszystkim. Rewelacyjna i bardzo piękna powieść idealnie pasuje na długie i ciepłe letnie dni. Wyjątkowa powieść do której mam sentyment i lubię wracać.
Polecam

Polecam

1967

Druga część miłosnej historii Ani i Mariusza. Zbliżają się matury, skończyły się wakacje i długie noce. Czas tworzyć poważny związek w codzienności. Czy im się uda? W tym tomie widać, że Ania ma problem z zaufaniem i zazdrością i jest w sumie bardzo dziecinna. Chwilami Mariusz ma dość ciągłych scen zazdrości o dawną miłość....
Taka wakacyjna książka, kiedy nie chce się czytać nic poważnego.

Taka wakacyjna książka, kiedy nie chce się...

www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

Ania- licealistka przygotowująca się właśnie do matury tworzy szczęśliwy związek z młodym mężczyzną po studiach- Mariuszem. Niestety ich sielankę zakłóca Matylda- była dziewczyna Mariusza, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę. Sytuacji nie ułatwia również brat Ani-Grzegorz, który martwiąc się o wyniki egzaminów siostry, coraz mniej przychylnie patrzy na jej związek...

Pamiętacie blogi z opowiadaniami, które kilka, może kilkanaście lat temu były niesamowicie popularne? Sama jako nastolatka je uwielbiałam (nawet pisałam własnego),jednak nie oszukujmy się, nie były to raczej zbyt ambitne historie i niestety akcja opisana w książce kojarzy mi się dokładnie z takimi blogami. Przez większą część lektury miałam przykre wrażenie, że ta książka jest o niczym i niestety po jej zakończeniu nadal tak uważam.

Dodatkowo miałam olbrzymi problem z bohaterami, których po prostu nie lubiłam. Anka jest rozchwiana emocjonalnie i dość infantylna, a Mariusz daje się podejść jak dziecko i zachowuje się po prostu beznadziejnie...

Mam wrażenie, że jedynym naprawdę wartościowym elementem powieści jest drugoplanowy wątek Ary- malarki, artystki, która mimo olbrzymiego talentu i osiągniętego sukcesu nie potrafi poradzić sobie sama ze sobą i z własnymi emocjami...
Aspektem, który zdecydowanie się tutaj broni jest również styl autorki- prosty i lekki, dzięki czemu książkę czyta się naprawdę szybko.

"Zapach konwalii" to książka, która niestety jest dla mnie jedynym z największych czytelniczych rozczarowań tego roku: irytujący bohaterowie, i miałka akcja to ostatnie, na co miałabym ochotę. Całe szczęście styl autorki pozostał niezmiennie bardzo dobry, dzięki czemu znacznie łatwiej jest przebrnąć przez całość. Jednak mimo tego nadal cenę sobie Danutę Korolewicz i wierzę, że był to tylko wypadek przy pracy, dlatego też chętnie dam jej kolejną szansę;)

www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

Spodziewałam się trochę więcej po tej książce, ale przeczytać można.

Spodziewałam się trochę więcej po tej książce, ale przeczytać można.

„Zapach konwalii” Danuty Korolewicz to powieść, która po prawie sześciu latach doczekała się swojego wznowienia w nowej szacie graficznej. Przyznam się Wam szczerze, że nowa okładka podoba mi się dużo bardziej niż ta stara i bardziej oddaje klimat książki.
W tym tomie powraca była dziewczyna Mariusza, Matylda, która sieje niewyobrażalny zamęt w głowie Anki i na wszystkie sposoby próbuje odzyskać chłopaka. Jednak nie tylko Anka będzie próbowała rozdzielić młodych zakochanych. Grzegorz, brat Anki także będzie starał się namieszać w ich związku. Oprócz tego pojawia się w książce nowa bohaterka Ara, która jest dawną znajomą Mariusza. To wspaniała i utalentowana młoda dziewczyna, która niestety będzie krok od depresji. Jak potoczą się losy bohaterów? Czy zwycięży miłość? Tego już musicie dowiedzieć się sami.

Mimo, że jest to książka lekka, niezobowiązująca i przyjemna w odbiorze, to autorka porusza w niej także trudne tematy. Głównym z nich jest chora i zaborcza zazdrość, która jeszcze nigdy nikomu nie przyniosła nic dobrego, ale pojawia się także temat depresji, czy alkoholizmu, z którym zmaga się wielu ludzi.

Jeżeli chodzi o bohaterów, to uważam, że ich kreacja wyszła autorce bardzo dobrze. To postacie z krwi i kości, które mają mają swoje zalety oraz wady. Każdy z nich jest inny i na swój sposób wyjątkowy i charakterystyczny. Jestem przekonana, że każdy z nich wzbudzi w Was wiele skrajnych emocji. Jednych polubicie, a do drugich poczujecie antypatię i oto właśnie chodzi, by bohaterowie dostarczali nam nie zawsze dobrych emocji.

„Zapach konwalii” to powieść o trudnych relacjach damsko-męskich oraz o wygórowanych ambicjach, które potrafią się zemścić. To także książka o miłości, zazdrości i zaborczości. Czyta się ją bardzo szybko, mimo tego, że znajdziecie w niej trochę przydługich opisów.

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, więc sięgnęłam po powieść w tym klimacie. "Zapach konwalii" to powieść typowo obyczajowa ukazująca relacje młodych i bardzo różniących się od siebie ludzi. Najmłodsza z nich Anna to maturzystka bardzo zakochana w Mariuszu jej o kilka lat starszym chłopaku. Ta miłość z początku niewinna, delikatna przeradza się w miłość zaborczą. Anna staje się zwyczajnie zazdrosna o każdą z koleżanek Mariusza i do czego to prowadzi...no cóż. Kolejni bohaterowie to Zuzanna Kier pseudonim artystyczny (Ara). Ta kobieta to tajemnicza intrygantka i manipulatorka, bardzo sprytnie manipuluje ludźmi we własnym środowisku a zwłaszcza własnym chłopakiem. Potrafi zrazić do siebie ludzi. Ta powieść to nic innego jak ukazanie relacji międzyludzkich jak i sytuacji życiowych, z którymi każdy może się zderzyć. Przez większość powieści przewija się motyw zazdrości oraz to jak można ją przezwyciężyć siłą miłości.
"Zapach konwalii" to powieść lekka i szybko się ją czyta, choć czasem nudząca, zawiera dużo zbędnych opisów sytuacji,ale można przebrnąć. Jest to druga część lecz spokojnie można ją przeczytać bez znajomości pierwszej.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Lucky.

W najnowszej powieści Korolewicz "Zapach Konwalii" kończy się zima, a zaczyna wiosna. Anna poznaje dawną przyjaciółkę Mariusza, Arę. To bardzo uzdolniona młoda artystka. Jej wystawa odnosi olbrzymi sukces, ale czy to wystarczy, by uczynić ją szczęśliwą i uratować od śmiertelnego zagrożenia - depresji? Nad związkiem Anny i Mariusza zbierają się czarne chmury. Dawna miłość Mariusza postanawia walczyć o dawne uczucie. Czy ich związek przetrwa? Co okaże się ważniejsze: miłość czy matura? Czy Bieszczady oczyszczą atmosferę między nimi?

"Zapach konwalii" to wznowienie książki wydanej blisko sześć lat temu. Danuta Korolewicz w swojej powieści skupiła się w zasadzie głównie na motywie zaborczej zazdrości. Była dziewczyna Mariusza, Matylda sieje w głowie Anki zamęt. Jej intrygi budzą w czytelniku złość, niesmak. Ciekawie również została pokazana relacja Anki, Grzegorza, gdzie ten próbuje wymóc na przyszłym szwagrze zerwanie z jego siostrą. Co zrobi Mariusz? Tego nie zdradzę, by nie psuć Wam przyjemności z czytania. Również mam brata, ale chyba nie chciałabym, aby ingerował w moje życie prywatne. Każdy z nas ma prawo przeżyć jej po swojemu, nawet wtedy, gdy przyjdzie nam popełniać błędy i cierpieć.

"Nigdy, nigdy, nie odda go innej, bo jest jej cieniem, oddechem, a czy można żyć, nie oddychając?!"

Pisarka poprzez te historię przypomina nam o tym, że nikogo nie można ograniczyć, osaczać, bowiem każdy ma prawo do wolności. Gdy nam na kimś zależy powinniśmy wspierać tę osobę, okazać jej zrozumienie, wysłuchać, a przede wszystkim szczerze ze sobą rozmawiać.

Interesującą dla mnie postacią okazała się chimeryczna malarka Ara. Wykonując wolny zawód, wydawałoby się, że robiąc to, co się kocha nie uniknie się stresu, wahań nastrojów czy załamania nerwowego. Nadmierne dążenie do doskonałości, zbyt duże ambicje mogą skończyć się dramatycznie. Jak będzie w przypadku Ary?

Autorka podjęła się także wątku nadużywania alkoholu przez jedną z bohaterek. Uświadamia nas tym samym, jak nałóg ten może być zgubny nie tylko dla samej osoby, ale i związku, który może się rozpaść.

Muszę wspomnieć o tym, iż zdarzały się momenty, kiedy trochę nużyły mnie przydługie opisy. Jednak w ogólnym rozrachunku książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jeśli poszukujecie lektury, która pozbawiona będzie ostrego, wulgarnego słownictwa - będziecie w pełni usatysfakcjonowani. Dodatkowo tym, czym wyróżnia tę książkę na tle innych jest to, iż główna bohaterka nie wskakuje od pierwszych stron do łóżka chłopaka. Potrzebuje na to czasu, by go lepiej poznać.

"Zapach konwalii" to lekka, niezobowiązująca powieść przepełniona romantyzmem, gdzie znalazło się miejsce na czyste, prawdziwe uczucia, ale i zazdrość, zaborczość czy podłość. To również książka o niełatwych relacjach damsko-męskich czy wygórowanych ambicjach. Polecam!

"... jak się kogoś kocha, to (...) nie odpycha się go od siebie i nie wyrzuca jak zdarte buty!".

"Zapach konwalii" stanowi wznowienie powieści, która została wydana sześć lat temu. Autorka zabiera czytelników do świata Anny i Mariusza, zaś zazdrość można uznać, jako trzeciego bohatera, który również odgrywa kluczową rolę w tej powieści.

Danuta Karolewicz oddaje w ręce czytelników ciekawą powieść obyczajową, która w zasadzie porusza kilka interesujących tematów. Zazdrość, o której już wcześniej wspomniałam wysuwa się na pierwszy plan. Była dziewczyna Mariusza pragnie zwrócić na siebie uwagę i postanawia otwarcie walczyć o dawne uczucia, a co za tym idzie, nad związkiem Anny i Mariusza zaczynają pojawiać się czarne chmury. Ich uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę i do samego końca, trudno jednoznacznie określić, czy uda się im scalić to, co ich połączyło.

W "Zapachu konwalii" spotykamy się również z problemem nadużywania alkoholu. Autorka przez tę kwestię uświadamia odbiorcy, iż nałóg, który zaczyna przejmować kontrolę nad ludzkim organizmem w rezultacie może spowodować wiele złego w życiu człowieka. W takiej sytuacji może być nam trudno naprawić to, co się wydarzyło.

Całość czyta się płynnie, choć momentami pojawiają się lekko nużące opisy. Podkreślę jednak, iż nie wywierają one zbyt dużego wpływu na odbiór całości. Danuta Karolewicz umiejętnie kreśli plastyczne i przemawiające do odbiorcy opisy. Buduje zgrabne zdania oraz naturalne dialogi. Nie mogę się również przyczepić co, do kreacji bohaterów, która jest wyrazista i przemyślana. Bohaterowie są niejednoznaczni i posiadają swoje wady oraz zalety, co czyni ich realistycznymi.

"Zapach konwalii" to lekka i niezobowiązująca historia o zazdrości, miłości i zawiłych relacjach pomiędzy kobietą, a mężczyzną, a także o tym, iż dążenie do perfekcjonizmu nie zawsze może wyjść nam na dobre. Polecam!

W najnowszej powieści Korolewicz...

Przed wami przepiękna książka, ktorej miałam okazję patronować. Nosi tytuł "Zapach konwalii". Opowiada o miłości dwojga kochających się ludzi, o życiu codziennym oraz problemach.

"Anna poznaje dawną przyjaciółkę Mariusza, Arę. To bardzo uzdolniona młoda artystka. Jej wystawa odnosi olbrzymi sukces, ale czy to wystarczy, by uczynić ją szczęśliwą i uratować od śmiertelnego zagrożenia - depresji? Nad związkiem Anny i Mariusza zbierają się czarne chmury. Czy dawna miłość ukochanego Anny ma szansę go odzyskać?
Kontynuacja Błękitnego lata zaskakuje nas od pierwszych stron."

Najbardziej zaciekawił mnie cytat:
"Dźwięki muzyki zawsze wprowadziły Ankę w dobry nastrój. A te miękkie foteliki przy okrągłych stolikach! Można tak tu siedzieć, nie myśleć o niczym i rozkoszować się muzykę w tym cudownym, nastrojowym półmroku.
Muzyka uspokaja, daje nam energię i wprowadza w dobry nastrój. Człowiek po posłuchaniu muzyki staje się inny, taki wesoły i z chęcią do życia. Cieszy się z małych rzeczy jakie daje muzyka. :)

Autorka ma bardzo piękny i niepowtarzalny charakter pisania.
Bohaterowie są dobrze dobrani pod względem cech charakteru. Bardzo podobała mi się scena, gdzie Anka i Mariusz spotykają się w miejscu, gdzie po raz pierwszy się spotkali i zakochali się.
Czasami w związku bywają takie wzloty i upadki. I to w przypadku ich związku tak wygląda jak w każdym. Treść książki jest prosta, ale z przesłaniem. Bardzo piękna książka. To już druga książka Danuty Korolewicz, którą przeczytałam. Książka bardzo wciąga i bardzo dobrze się czyta. Dialogi i jak opisy są interesujące. I jak cała akcja jest nieprzewidywalna. Zachęcam was drodzy czytelnicy do kupna tej książki. Zapewniam, że będzie konkurs, gdzie będzie można wygrać książkę, więc wpatrujcie na mój fanpage. Polecam! Ocena 5/5.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Lucky za możliwość recenzowania i patronowania książki.

LUCKY Wydawnictwo

• Literatura piękna
  • Powieść obyczajowa
  • 52/2016

Dodaj cytat z książki Zapach konwalii