rozwiń zwiń

Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście

Okładka książki Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście
Katka Reszke Wydawnictwo: Austeria publicystyka literacka, eseje
330 str. 5 godz. 30 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Austeria
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
330
Czas czytania
5 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378660767
Tagi:
Żydzi judaizm Holokaust
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
119
22

Na półkach:

Uważam, że warto przeczytać książkę Katki Reszke, by przekonać się, że społeczność żydowska w Polsce ma szansę się odrodzić. By postarać się zrozumieć, jak widzą świat i swoją misję przedstawiciele trzeciego pokolenia Żydów po Holokauście. By zdać sobie sprawę, że powrót przedwojennych sztetli jest niemożliwy, ale akceptacja nieortodoksyjnej, niehalachicznej formy żydostwa może sprawić, że nieoczekiwane pokolenie przestanie zmagać się z potrzebą (lub koniecznością) ciągłego uautentyczniania własnej tożsamości. I wreszcie, by zrozumieć, że bycie Polakiem nie wyklucza bycia Żydem, co choć nie przystoi oświeconej społeczności kraju członkowskiego Unii Europejskiej, nadal jest poglądem wyrażanym przez wielu, wyrosłym na modelu Polaka-katolika.
Moim zdaniem, jest to książka wiele wnosząca do dyskusji o polskich Żydach. Zazwyczaj wszelkie tematy z nimi związane, odwołują się do przeszłości. Autorka nie neguje wagi wydarzeń historycznych, ale wprowadza nowy głos – Żydów żywych i obecnych. Nie tych, którym udało się przeżyć i nie tych, których wspominamy na festiwalach kultury. Ludzi, dla których tożsamość żydowska jest kwestią wyboru, ale nie znaczy to, że są gorsi od Żydów wychowanych we własnej kulturze. Pokazuje, że narracje, które nieustannie podkreślają pożydowską pustkę często nie zauważają jej powolnego wypełniania przez odradzającą się społeczność. Jednak przede wszystkim „Powrót Żyda” to historia młodych ludzi, ich poszukiwań tożsamości, odkrywania samych siebie oraz codziennych problemów wynikających z decyzji kultywowania tradycji przodków. Oby opowieści trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście, pomogły w polsko-żydowskim dialogu, przekonały sceptyków tego renesansu, że życie zwycięża śmierć i nawet w miejscach niewypowiedzianej tragedii ono może się odrodzić na nowo.

Uważam, że warto przeczytać książkę Katki Reszke, by przekonać się, że społeczność żydowska w Polsce ma szansę się odrodzić. By postarać się zrozumieć, jak widzą świat i swoją misję przedstawiciele trzeciego pokolenia Żydów po Holokauście. By zdać sobie sprawę, że powrót przedwojennych sztetli jest niemożliwy, ale akceptacja nieortodoksyjnej, niehalachicznej formy żydostwa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    4
  • Judaica
    2
  • Tematyka Żydowska
    1
  • 2014
    1
  • Żydowskie
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Postpamięć
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także