Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście

Wydawnictwo: Austeria
Żydzi, judaizm, Holokaust
joly_fh

"Nasz «fenomen» – nieoczekiwane pojawienie się trzeciego pokolenia Żydów w w Polsce po Holokauście – przywołuje najbardziej fundamentalne filozoficzne pytania dotyczące żydowskiej tożsamości. Rzuca on światło zarówno na wyobrażoną «esencję» żydowskości, jak i jej postrzegane peryferie i granice. Oferuje całkowicie nową perspektywę przy rozpatrywaniu pytania «Kto to jest Żyd?» i kwestionuje pozornie najbardziej oczywiste prawdy o byciu Żydem. Nagle mamy do czynienia z całym pokoleniem ludzi, którzy oferują polifonię odpowiedzi na odwieczne pytania «Kto to jest Żyd?» i «Co to znaczy być Żydem?», a jednocześnie każdą definitywną odpowiedź stawiają pod znakiem zapytania przez samo swoje istnienie."

“W unikalny sposób łącząc osobiste zaangażowanie z perspektywą uważnego obserwatora, Katka Reszke oferuje odkrywczą analizę kontrowersyjnego i rozwijającego się zjawiska, które zadziwia, a czasem wręcz drażni resztę żydowskiego świata. Oddaje ona tym samym – co rzadkie i pożądane – głos samym bohaterom, czyli „nowym polskim Żydom”, i osadza w złożonym kontekście ich przejmujące poszukiwania swojego miejsca i tożsamości w ramach odważnej nowej rzeczywistości żydowskiej postkomunistycznej Polski.”

—Ruth Ellen Gruber, pisarka, badaczka, dziennikarka, autorka książek Virtually Jewish: Reinventing Jewish Culture in Europe (wyd. polskie Odrodzenie kultury żydowskiej w Europie) oraz Letters from Europe (and Elsewhere).

źródło opisu: Wydawnictwo Austeria, 2013

źródło okładki: http://www.austeria.pl/d4618_powrot_zyda._narracje...»

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Mądra książka. Jak to jest być żydem ? A jak to jest być żydem w postkomunistycznej Polsce ? Warto po nią sięgnąć i próbować samemu znaleźć odpowiedzi.

Jaga | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Trzecie pokolenie Żydów polskich po Holokauście. Opracowanie naukowe. Polecam

Urszula | 2015-07-08

Uważam, że warto przeczytać książkę Katki Reszke, by przekonać się, że społeczność żydowska w Polsce ma szansę się odrodzić. By postarać się zrozumieć, jak widzą świat i swoją misję przedstawiciele trzeciego pokolenia Żydów po Holokauście. By zdać sobie sprawę, że powrót przedwojennych sztetli jest niemożliwy, ale akceptacja nieortodoksyjnej, niehalachicznej formy żydostwa może sprawić, że nieoczekiwane pokolenie przestanie zmagać się z potrzebą (lub koniecznością) ciągłego uautentyczniania własnej tożsamości. I wreszcie, by zrozumieć, że bycie Polakiem nie wyklucza bycia Żydem, co choć nie przystoi oświeconej społeczności kraju członkowskiego Unii Europejskiej, nadal jest poglądem wyrażanym przez wielu, wyrosłym na modelu Polaka-katolika.
Moim zdaniem, jest to książka wiele wnosząca do dyskusji o polskich Żydach. Zazwyczaj wszelkie tematy z nimi związane, odwołują się do przeszłości. Autorka nie neguje wagi wydarzeń historycznych, ale wprowadza nowy głos – Żydów żywych i...

Joanna | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Jewish
Przeczytana: 15 listopada 2013

Bardzo potrzebna, ważna książka. Chociaż gorzka- niespodziewanie. Odkrywa co III pokolenie Żydów i Żydówek w Polsce myśli i czuje o swojej tożsamości. Była kamieniem milowym w mojej pracy magisterskiej, jest zapisem pewnego doświadczenia pokoleniowego i osobistego jednocześnie. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem!

Wito | 2017-01-03

W świetle faktu, ilu ważnych Polaków było i jest Żydami warto wiedzieć, co oni sami o sobie sądzą i jak się definiują. Nie jest to łatwa lektura (fachowy język socjologii i etnologii), ale daje satysfakcję.

Magdalena | 2017-12-31
Przeczytana: wrzesień 2016