Bezprawne długi. Jak banki sterują demokracją.

Tłumaczenie: Lucyna Mazur, Jerzy Szygiel.
Wydawnictwo: Książka i Prasa
Les dettes illegitimes

Kryzys długów publicznych uderzył w wiele krajów Europy. Według popularnego wyjaśnienia wszystko dlatego, że społeczeństwa Grecji, Portugalii, Irlandii, Hiszpanii czy Włoch „żyły ponad stan”. W rzeczywistości zadłużenie państw nie ma nic wspólnego z wydatkami socjalnymi i wysokością płac. Długi spowodowała wieloletnia neoliberalna polityka rządów: obniżki podatków dla najbogatszych i od kapitału, deregulacje rynków finansowych, prywatyzacje usług publicznych i systemów emerytalnych. Doprowadziła ona do poważnego zmniejszenia źródeł finansowania budżetów, a akcje ratowania zagrożonych upadkiem banków prywatnych w 2008-2009 r. gwałtownie pogorszyły sytuację. Aby zasypać powstałe w ten sposób dziury budżetowe, państwa pożyczają na rynkach finansowych, a spekulacje działających na nich funduszy inwestycyjnych jeszcze powiększają zadłużenie. Dlatego zalecana dziś przez Unię Europejską, EBC i MFW polityka cięć w wydatkach i obniżek płac jest nie tylko niesprawiedliwa, ale także nieskuteczna – co najwyżej doprowadzi do recesji. W tej sytuacji wielu ekonomistów zaleca restrukturyzację długów. Niniejsza książka opowiada się za rozwiązaniem idącym dalej – proponuje anulowanie długów uznanych za bezprawne.

François Chesnais – profesor ekonomii na uniwersytecie Paris 13 Nord, członek Rady Naukowej ATTAC-France, założyciel czasopisma Carré Rouge. Autor wielu artykułów i książek, m.in. La Mondialisation du capital (1994), Tobin or not Tobin: une taxe internationale sur le capital (1999), La finance mondialisée: racines sociales et politiques, configuration, conséquences (pod redakcją François Chesnais, 2004).

źródło opisu: Książka i Prasa 2012

źródło okładki: Książka i Prasa 2012