Dzieje gospodarcze Polski

Wydawnictwo: Difin
Dzieje, gospodarcze, Polski, gospodarka,
historia

Autor podjął próbę syntetycznego ujęcia dziejów gospodarczych Polski. Aby osiągnąć zamierzony cel kierował się kilkoma przesłankami. Po pierwsze – chciał uwolnić historię gospodarczą z więzów koncepcji historiozoficznych, dlatego zdecydował się na neutralne merytorycznie i zaczerpnięte z historii politycznej cezury. Po drugie – chciał spersonalizować historię gospodarczą, ukazać jej ludzki wymiar. Po trzecie – chciał ukazać wzajemne przenikanie się historii gospodarczej i innych gałęzi historii. Wysuwane przez szkołę „Annales” postulaty historii totalnej i ukazywania spraw ogólnych poprzez szczegół są bliskie filozofii tej pracy.

źródło opisu: Difin, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=1332

Wasyl Czapajew | 2016-12-06
Przeczytana: 01 marca 2014

Byłem studentem Pana Profesora i do dziś jestem pod wrażeniem jego wykładów. Książka siłą rzeczy nie będzie tak porywająca ale i tak czyta się ją rewelacyjnie. Napisana jest w bardzo przystępny sposób. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich studentów ekonomii i historii. Sam bardzo często do niej wracam.

wookie_w | 2016-03-01
Przeczytana: luty 2016

Książkę czyta się nie jak książkę naukową, ale jak dobrą powieść.. polecam wszystkim zainteresowanym historią naszego kraju.. dzięki niej na wiele spraw można nabrać innego, szerszego spojrzenia..

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 14 października 2011

W dobie kryzysu ekonomicznego historia gospodarki nabiera nowego znaczenia. Spojrzenie przez pryzmat czasu przeszłego na obecną sytuację pozwala lepiej zrozumieć pewne zjawiska. Tworzy także obraz życia i jego warunków w państwie, które istnieje przeszło 1000 lat i nader często zmieniało się społecznie, politycznie i gospodarczo.

Spójne opracowanie dziejów gospodarczych Polski nie jest zadaniem łatwym. Mimo to nie brak prób ich podsumowań. Jedną z nich jest książka znanego wykładowcy SGH, profesora Wojciecha Morawskiego. Zabierając się za lekturę takiego opracowania, oczekuje się, że będzie ono wyczerpywać temat i pozwoli zrozumieć opisane zagadnienia także osobom, które nie zajmują się na co dzień historią gospodarczą Polski.

Książka wydana jest dość niepozornie. Format B5 oraz nieco ponad 340 stron nie sprawiają imponującego wrażenia, choć dzięki temu cena nie jest zbyt wygórowana. Miękka oprawa potęguje pierwsze wrażenie. Patrząc na samą książkę, ma się wrażenie, że w tak...

Książkę dobrze się czyta i dostarcza ona wiele informacji na temat historii gospodarczej, ale obiecana neutralność światopoglądowa autorowi nie wyszła - przy temacie wielkiego kryzysu zamieścił keynesistowski komentarz, ale wierzę, że to z niewiedzy, a nie ze złej woli. Cała reszta bez zastrzeżeń. Polecam do nauki historii Polski w ogóle, a nie tylko do nauki historii gospodarczej.