Własne życie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Here Comes, There Goes You Know Who
Saroyan, Autobiografia
Al_Hadzi

Autobiograficzne spojrzenie na własne życie i pisarstwo. Zawiera tez bardzo osobiste myśli Williama Saroyana o m.in. postaci Ullissesa i pomaga zrozumieć inne książki autora. Próba rozliczenia się z samym sobą zawierająca wiele autorefleksyjnych spostrzeżeń.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Gapcio | 2016-03-24

Pamiętam, że w czasach studenckich z uznaniem przyjmowałem twórczość Saroyana. Pragnąc ją sobie odświeżyć, postanowiłem zacząć od autobiograficznego „Własnego życia”, bo w międzyczasie moja tolerancja dla sentymentalizmu, z jakim pisarza mgliście kojarzyłem, podobnie zresztą jak dla wszystkiego innego, znacząco się skurczyła. Z satysfakcją donoszę jednak, że Saroyan nadal do mnie przemawia, czyli, innymi słowy, że nie zostałem jeszcze kompletnie nieczułym draniem. Ale też to konkretne dzieło, w oryginale noszące dalece żywszy tytuł – a więc Maria Skibniewska nie spoczęła na laurach po uczynieniu „Wyprawy” z „Bractwa Pierścienia” – wyraźnie brzydzi się optymizmem i ckliwością.
Styl jest nienaganny, ale myśli nie zawsze najgłębsze i mocno przy tym zgorzkniałe. Sporo w tym chaotycznym wykładzie pretensjonalności i patosu, a także efekciarskich sztuczek obliczonych na uwiedzenie czytelnika, z kokieterią i nieadekwatnie częstym zastosowaniem antynomii, nawet do opisu rzeczy...

utracjusz | 2014-09-19
Grażyna | 2013-06-27