National Geographic 04/2010 (127)

Seria: National Geographic Polska
Wydawnictwo: G+J RBA
geografia, historia, podróże, nauka
czasopisma
onika

- Woda życia. Zasoby H2O krążącej w ziemskich ekosystemach teoretycznie zawsze są takie same. Tyle że potrzeby ludzkości rosną, a dostęp do wody przestał być oczywisty. Żeby uporać się z tym problemem, musimy zacząć traktować wodę jak dobro wspólne. - Topnienie Tybetu. Jangcy, Mekong, Ganges, Huang He – największe rzeki Azji, gaszące pragnienie setek milionów ludzi, biorą początek na Dachu...

- Topnienie Tybetu. Jangcy, Mekong, Ganges, Huang He – największe rzeki Azji, gaszące pragnienie setek milionów ludzi, biorą początek na Dachu Świata, a zasilają je wody z tamtejszych lodowców. Co się stanie, gdy tybetańskie wieczne lody stopnieją?
- Święte wody. Rzeki, mające swój początek i rozpływające się w oceanie, symbolizują przemijanie, wędrówkę, życiową drogę. Woda przenika wszystko, co żyje. Nic zatem dziwnego, że w wielu kulturach wody rzek trafiły do sfery sacrum.
- Etiopia. W wielu rejonach biednych, trapionych suszą krajów najbardziej pracochłonnym zajęciem kobiet i dziewcząt jest... zapewnienie rodzinie wody. Na inną aktywność nie mają już czasu. Dlatego wydajna studnia w takiej społeczności to rewolucja.
- Cisza strumieni. Słodkie wody są siedliskiem życia niewiarygodnej liczby gatunków żywych stworzeń. Człowiek, zanieczyszczając wody bez opamiętania, zabija w nich życie, eksterminując,
czasami bezwiednie, całe gatunki.
- Tylko dla prenumeratorów: Jordan Z potężnej rzeki, w której wodach ochrzcił się Chrystus, pozostał ściek. Transgraniczny Jordan w suchym, skonfliktowanym regionie świata jest obiektem rywalizacji.

źródło opisu: http://www.national-geographic.pl/biezace-wydania/0/2010/72/

8,33 (3 ocen i opinii)
Pozwól mi kochać
Ilona Gołębiewska

9 (5 ocen i opinii)
Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie
KAFIR , Łukasz Maziewski

Sharon Bolton

Kaligula. Wyznania szaleńca
Michał Kubicz

8 (1 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!