Ostatni triumf Ptolemeuszy

Cykl: Mediterraneum (tom 7)
Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historia
Calmin

Monarchie Ptolemeuszy i Seleukidów, dwie potęgi świata hellenistycznego, przez ponad sto lat prowadziły zacięty spór o panowanie nad Syrią. Czwarta wojna syryjska wraz z jej kulminacją – bitwą pod Rafią - były najbardziej dramatyczną odsłoną tego konfliktu. Autor wykorzystując różnorodne źródła rekonstruuje przebieg i kulisy wojny przedstawiając je na tle wydarzeń politycznych epoki.

źródło opisu: www.iagellonica.com.pl

źródło okładki: www.iagellonica.com.pl

"Ostatni triumf Ptolemeuszy" to moja ulubiona wydana po polsku książka dotycząca epoki hellenistycznej. Autor podjął w niej temat IV wojny syryjskiej toczonej przez monarchie Seleukidów i Ptolemeuszy. Pochwalić w tej książce można właściwie wszystko począwszy od wysokiego poziomu merytorycznego, obszernej bibliografii, świetnego języka, ładnej szaty graficznej wzbogaconej o wybór monet seleukidzkich i ptolemejskich. Jedyną właściwie wadą książki jest brak mapki pola bitwy pod Rafią, która jest punktem kulminacyjnym całej pracy.

"Ostatni triumf Ptolemeuszy" składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym z nich Autor rozważa kwestię źródeł do dziejów konfliktów syryjskich ze szczególnym uwzględnieniem Polibiusza i jego - niezachowanych - źródeł. Drugi rozdział przedstawia obie strony konfliktu, ich armie, a więc zarazem jest opisem typowych sił zbrojnych epoki hellenistycznej. W rozdziale trzecim pokrótce przedstawiona jest historia rywalizacji obu dynastii na terenie południowej...

Calmin | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobra monografia dotycząca wojen syryjskich. jej napisania poprzedziły dogłębne badania w archiwach brytyjskich. Jest wzbogacona mapami i zdjęciami antycznych monet.

herion | 2017-07-06
Michal2222 | 2016-10-20