Zgłosuj na książki roku 2017
historia
welesxxi

Idea zrealizowania międzynarodowego projektu promującego znaczenie kontaktów między różnorodnymi kulturami średniowiecznej Europy Środkowo-Wschodniej narodziła się w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Muzeum w Brodnicy. Tematyka publikacji realizowana w ramach Komisji Badań Pograniczy przy Polskim Towarzystwie Historycznym dotyczyła szeroko rozumianych kontaktów między...

Tematyka publikacji realizowana w ramach Komisji Badań Pograniczy przy Polskim Towarzystwie Historycznym dotyczyła szeroko rozumianych kontaktów między ludami Europy od V do XV wieku, obejmując tym samym tysiąclecie najważniejsze dla ukształtowania się oblicza naszego kontynentu. W sympozjum wzięli udział wybitni badacze ze Skandynawii, Czech, Niemiec i Polski. Punktem ciężkości obrad było zagadnienie pograniczy kulturowych obserwowane przez pryzmat wiedzy o historii Słowian zachodnich kontaktujących się z sąsiadami na obszarze strefy sąsiedztwa polsko-pruskiego (dziś północno-wschodnia część Polski: Warmia i Mazury, Mazowsze, Suwalszczyzna), polsko-ruskiego (dziś przygraniczne obszary Polski i Ukrainy) oraz zachodniosłowiańsko-germańskiego (północno-wschodnie Niemcy).
Zwrócono również uwagę na intensywne i ważne „sąsiedztwo” słowiańsko-skandynawskie poprzez Bałtyk. Nie zabrakło odniesienia do dziejów innych części kontynentu (Czechy, południowa Słowiańszczyzna).

Red. Kazimierz Grążawski, Marek Dulinicz

źródło opisu: IAE PAN