Lata czterdzieste. Dyktanda

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Lem, dyktanda
literatura piękna
geokuba

W "Latach czterdziestych" widzimy Lema, który jeszcze nie zdecydował o swojej literackiej specjalności, parającego się, dla chleba, pisaniem opowieści sensacyjnych, głównie inspirowanych wojną. Ta wojna właśnie prowadzi go do "miasta atomowego", gdzie konstruuje się broń jądrową, wojna podsuwa mu temat rakiet itd. Stąd już krok do Lema fantasty. Ale w tomie są też młodzieńcze wiersze, pokazujące pisarza jeszcze z innej strony, i na koniec arcyzabawne dyktanda: być może najśmieszniejsze teksty przezeń napisane.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sunjong | 2015-03-13
Przeczytana: 2015 rok

Dzieła z wczesnego okresu tworzenia. Wiersze, co prawda tchną czasem grafomaństwem, ale dzięki temu widać, jak poeta/pisarz ewoluuje. Na razie jego twórczość raczkuje, Lem zapoznaje się z materią, która najbardziej mu odpowiada.

No i dyktanda. Uśmiałam się czytając. Autor ma naprawdę niezłe poczucie humoru. Polecam przeczytać choćby dla nich samych.
Reszta nie ujęła mnie w szczególny sposób, oprócz paru zaskakujących momentów.
W "Operacji Reinhard" jest fragment z maszerującymi dziewczynkami. Bardzo plastycznie opisany. Lubię utwory synestezyjne. Ten tom po części taki jest.